Milletvekili Uygur: Daha etkin hukuk yargılaması amaçlıyoruz

0
35

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, TBMM Adalet Komisyonunda görüşmeleri tamamlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifine dair açıklama yaptı. Uygur, “Teklif ile yargılamanın sadeleştirilmesi, etkinliğinin artırılması ve sorunların giderilmesi amaçlanıyor” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Belgin Uygur, ‘Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin komisyonda görüşmelerinin tamamlandığını bildirdi. Teklifin Ak Partili 128 milletvekilinin imzasını taşıdığını kaydeden Uygur, “Teklif, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun, hukuk yargılamasına hâkim olan ilkeler kapsamında gözden geçirilmesi, yargılamanın daha etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi, uygulayıcıların ve akademisyenlerin dile getirdiği yargılama sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi amacıyla hazırlandı. Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun bazı hükümlerinin uygulamada aksayan yönleri tespit edilerek, Yargı Teşkilatı Mensupları, Barolar, Avukatlar, Üniversiteler, STK’lar, Yüksek Mahkemeler, Akademisyenler, ilgili kurumlar ve vatandaşlarımızın görüş ve önerileri alınarak katılımcı bir anlayış ve geniş bir mutabakatla hazırlandı ve bu teklifin içerisinde olabildiğince yer verilmiştir” dedi.

Yargılamanın sadeleştirilmesi, etkinliğinin artırılması ve sorunların giderilmesi amacıyla hazırlanan 62 maddelik teklif ile ilgili bilgi veren Uygur, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun Anayasa Mahkemesince iptal edilen hükümleri, kanunda düzenlenen yargılama aşamalarının her biri için tebligat yapma zorunluluğunun kaldırılması, ön inceleme, belirsiz alacak davası, yargılama süreleri, feragat, sulh ve kabul, bazı tebligat zorunlulukları, bozmadan sonra ıslah, ihtiyati tedbir, kanun yoluna müracaat, tamamlama kararları, tahkim, delil tespiti, ticari defterlerin ibrazı, heyetli mahkemelerin çalışma usulü, sulh ve arabuluculuğa teşvik, mahkemelerin uzmanlaşması, ses veya görüntü nakli yoluyla duruşmaların yapılması gibi birçok usul kurumuyla ilgili düzenlemeleri içeriyor” dedi.

Uygur, bu düzenlemeyle, heyet halinde çalışan ticaret mahkemelerinin daha işlevsel ve etkin hale getirilmesinin amaçlandığını; sulh ve asliye hukuk mahkemeleriyle özel kanunlarla kurulan hukuk mahkemelerinin yargı çevresinin, il ve ilçe sınırlarına bakılmaksızın, Adalet Bakanlığı’nın teklifi üzerine Hakimler ve Savcılar Kurulunca belirlenebilmesine imkân sağlandığının altını çizdi.

Uygur, bazı tüketici davalarında uygulamada zorunlu ara buluculuk olarak adlandırılan, dava şartı olarak ara buluculuk müessesesinin bu teklifte yer aldığını ifade etti. Milletvekili Uygur, Komisyonda görüşmeleri tamamlanan teklifin önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesinin planlandığını söyledi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here