Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Resim Yarışması Düzenliyor

0
124

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nedeniyle İlk-Orta öğretim okulları öğrencileri arası resim yarışması düzenledi. ‘Pandemide okulumu özledim’ temalı yarışma için son başvuru tarihi 24 Mayıs Cuma günü.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi yönetimi tarafından yapılan açıklamada, yarışmanın 23 Nisan, 101.yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde 22’inci resim yarışması olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi olarak her yıl farklı bir konuda resim yarışması etkinliği ile mimarlığı çocuklarımızın gündemine getirerek farkındalık oluşturulmasını mimarların, mimarlığın ve tasarımın önemli olduğunu vurgulamaktır. Bir duyarlılık eğitimi olarak görülen sanat eğitiminin, çocuğun duygu dünyasının gelişimine, ifade gücüne katkısı ve sanat eğitimi vurgusunun önemli olduğunun hissettirilmesi; duygu, düşünce ve hayallerinin bir biçimde ifade edilmesini amaçlamaktır.

Mimarlar Odası, mimarlığın/mimarın toplumla yeni ilişkiler geliştirmesi yönündeki çabaları içerisinde, çocuklara tarihimizi, kültürümüzü, mimarlığı ve yapılı çevre hakkında duyarlılık kazandırmayı hedeflemek, Mimarlık ve çocuk ve çalışmaları, çocuklara mimarlık hakkında bilgi aktarmanın dışında, onların yaşadıkları çevreye nasıl baktıklarını anlamak ve yapılı çevreyi anlamalarına, doğru algılamalarına yardımcı olmaktır. Mimarlar Odası, mimarlık vakıfları, çeşitli müzeler ve özel kurumlar tarafından yürütülen ve milli eğitim müfredatı ile yakından ilişkili olan bu çalışmaların amacı, çocuklarda farkındalık yaratmaktır.

KONU: PANDEMİDE OKULUMU ÖZLEDİM

1985 yılından bu yana Dünya Mimarlık Günü’nün her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler Dünya Habitat Günü ile birlikte kutlandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Meslek alanımızın güncel tartışma başlıklarına paralel olarak seçilen tema bu yıl için, “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” olarak belirlenmişti. 2020 yılının başından bu yana yaşadığımız pandemi süreci hepimize yaşam biçimlerimizi, üretim-tüketim alışkanlıklarımız ile doğa, çevre ve sosyal sorunlar karşısındaki duyarlılıklarımızı gözden geçirmemiz gereğini yeniden hatırlattı. Bugün pandemi koşullarında tüm dünyanın sorunu nefes almak olup; kentlerimizi, yaşam alanlarımızı tüm insanlığımızın sağlığı için doğayı tahrip etmeyi bırakmak ve doğayla birlikte yaşamayı öğrenmek hepimizin zorunluluğudur. Kentsel tasarım ve mimari, daha iyi bir yaşam kalitesinin anahtarıdır sözleriyle, küresel salgın krizlerinin tüm dünyada, halk sağlığı temelli bir kentleşme ve mimarlık politikasının kaçınılmaz olduğunu gösterdi. Bu çerçevede mesleğimiz açısından tartışılması, düşünülmesi gereken çok sayıda başlık olduğu gibi, yaşadığımız pandemi eğitim ve öğretimimizdeki mekansal sorunları da açıkça gözler önüne serdi.  Yaşanan bu sürecin öğrenciler üzerindeki etkilerinden yola çıkıldı ve  “Pandemide Okulumu Özledim” olarak konu başlığı belirlendi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here