Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici: Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği

0
46

TMMOB Balıkesir İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici, yayınladığı mesajla “İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası”nı kutladı. İş yerinde araç-gereç, makine, kimyasal madde, sıcak, soğuk, gürültü, titreşim, radyasyon, aydınlatma, ergonomi gibi fiziksel faktörlerin, çalışanların sağlığını etkilediğini belirten TMMOB Balıkesir İKK Sekreteri ve Mimarlar Odası Başkanı Betül Dikici, bu tehlikeler sonucunda, iş kazaları ve meslek hastalıklarının yaşandığına dikkat çekti.

Günümüz koşullarında, bu faktörlere, COVID-19 salgınının da eklendiğini, yeterli önlem alınmadan, gerekli sosyal mesafe kuralları gözetilmeden, uygun olmayan koşullarda çalıştırılan işçilerin hayatlarının tehlikeye atıldığını kaydeden Dikici, “Sanayileşme ve kalkınmanın bedeli, hiçbir zaman, iyi eğitilmemiş, yeterli derecede beslenemeyen, iş kazaları ve meslek hastalıklarından gereği gibi korunamayan, işini  kaybetme korkusu yaşayan, örgütlenmeleri engellenen, sosyal güvenliğinden endişe eden bireyler yaratmak; kısaca insanın refahı, mutluluğu, sağlığı ve güvenliğinden ödün vermek olmamalıdır. Ülkemizde her gün iş kazası sonucu dört kişi hayatını kaybetmektedir. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde %98’i önlenebilirdir. Ancak, buna rağmen gerekli önlemler alınmadığı için her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı maalesef birçok insan hayatını kaybetmektedir. İş yerlerinde “Önce insan, önce sağlık, önce iş güvenliği” anlayışı ile hareket edilerek, tüm süreçlerde birinci önceliğin İSG’ye verilerek, bu bilincin oluşturulması mutlaka sağlanmalıdır. Çalışma yaşamının iyileştirilmesi ve iş barışının sağlanması için, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi elzemdir” dedi.

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HAYAT KURTARABİLİR”

Dikici, açıklamasının sonunda “İçinde bulunduğumuz süreç, sağlıklı yaşam, sağlıklı ve güvenli koşullarda çalışma ile nitelikli ve ücretsiz sağlık hizmetine ulaşabilmenin temel insani hak olması gerektiğini, ülkemize ve dünyaya bir kez daha göstermiş, yapılacak yasal düzenlemelerin bu haklar üzerinden yeniden değerlendirilmesinin önemini ve zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here