Necdet Özbay: Bir gün çalışanın tazminat hakkı var

0
138

Milyonlarca çalışanın her zaman ilk olarak kıdem tazminatının hesabını yaptığını söyleyen Tes-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay, kıdem tazminatı için bir yıl dolması gerekirken, ihbar tazminatı için bir gün sigortalı çalışmanın yeterli olabildiğini belirtti. Haklı nedenle işten ayrılırken veya işverenin çıkış verdiğinde yasalara göre işçilere haklarının teslim edildiğini anlatan Özbay, bunlardan birinin de ihbar tazminatı olduğunu hatırlattı.

“İŞVEREN İŞÇİSİNE BİLDİRMEK ZORUNDA”

Çoğu kişinin bu tazminatı göz ardı ettiğini ifade eden Özbay, “Oysa ihbar da tıpkı kıdem tazminatı gibi işçinin güvencesi niteliğindedir. Yasaya göre işveren işçisini işten çıkarmadan önce bunu işçisine bildirmek zorundadır” dedi.

Bildirimin çalışma süresi 6 aydan kısaysa (1 gün dahi olsa) 2 hafta, 6 ay ile 1.5 yıl arasındaysa 4 hafta, 1.5 yıl ile 3 yıl arasındaysa 6 hafta, 3 yıldan fazla olursa 8 hafta önce yapılması gerektiğini hatırlatan Özbay, “4-5 yıllık işçiye eşyalarını hemen topla çık denemiyor. Sözleşmeyi bugün fesheden işveren 8 hafta daha işçiyi çalıştırmak zorunda. Bu 8 haftalık zamana ihbar süresi deniliyor” bilgisini verdi.

“İŞÇİ PATRONU YÜZÜSTÜ BIRAKIP BEN HEMEN GİDİYORUM DİYEMEZ”

Bazı durumlarda patronun, işçinin bir dakika dahi orada kalmasını istemeyebileceğini, işverenin 5 yıllık işçisini hemen işten çıkarmak isterse, 8 haftalık ücreti peşin ödemek zorunda olduğunu anımsatan Özbay, “Bu paraya da ihbar tazminatı deniyor. Çalışan bir yıllık süreyi aştığı için ihbara ek olarak kıdemini de alır. Tabi yasalar tek taraflı değil. İşçileri koruduğu kadar işverene de haklar sağlıyor. Bir başka deyişle işçi patronu yüzüstü bırakıp ben hemen gidiyorum diyemez. Patronun bir yıllık işçisine istifa ettiği gün yerine adam bulana kadar 4 hafta çalış deme hakkı var. İşçi çalışmazsa 4 haftalık ücreti öder, emeklilik ve haklı fesih gibi nedenler yoksa kıdem tazminatı da alamaz” diye konuştu.

“SÖZLEŞMEDEKİ ŞARTLAR ÖNEMLİ”

İhbar tazminatına hak kazanmak için sözleşmedeki şartları bilmenin faydalı olduğunu söyleyen Necdet Özbay, sözlerini şöyle tamamladı: “Bazı iş sözleşmelerinde deneme süreleri yer alır. Örneğin iki aylık deneme süresi içerisinde işten çıkarılanlar, maalesef ihbar tazminatına hak kazanamıyor. Tabii bunların da istisnaları var. Yeni kurulan ve ilk kez işçi çalıştıracak bir işyeri değilse, sigorta girişinin işe başlamadan önce yapılmış olması zorunlu. Yani bir gün çalışan sigortam daha yok, tazminat alamam diye düşünmesin.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here