Necdet Özbay: Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 822 lira oldu

0
152

Tes-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay, yaptığı açıklamada Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 822 lira olduğunu, açlık sınırının 18 yılda 6 kat arttığını söyledi.

Özbay, açıklamasında yoksulluk sınırının da 9 bin 762 lira olarak belirlendiğinin altını çizdi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarının 2 bin 822 lira olduğunu, bu harcama tutarının sadece gıda için yapılması gereken minimum tutar  olduğuna dikkat çeken Özbay, “Açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 9 bin 762 lira olarak gerçekleşti” dedi.

“18 YILDA AÇLIK SINIRI 5.91 KAT ARTTI”

2003 yılının Mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin günlük minimum 15.9 liraya sağlıklı beslenebildiğini, bugün ise sağlıklı beslenmek için gerekli minimum miktarın 94.1 lira olduğu belirten Özbay, “18 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 5.91 kat arttı. Aynı dönemde enflasyondaki artış ise 5.37 kat oldu. Açlık sınırındaki artış genel enflasyonda yaşanan artıştan daha fazla oldu” diye konuştu.

“İZİNE ÇIKARTILAN BİR İŞÇİ AYLIK BİN 431 LİRAYA GEÇİMİNİ SAĞLAMAK DURUMUNDA”

Özbay, koronavirüs salgını sürecinde ücretsiz izne gönderilenlere yönelik başlatılan Nakdi Ücret Desteği (Ücretsiz İzin Ödeneği) miktarının günlük 47,70 lira olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla, 4447 sayılı kanunun (İşsizlik Sigortası Kanunu) geçici 24’üncü maddesi kapsamındaki kişilere ücretsiz izne çıkarıldıkları veya işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ve İŞKUR tarafından Nakdi Ücret Desteği (Ücretsiz İzin Ödeneği) yapılmaktadır. 2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı, günlük 47,70 liradır. Buna göre ücretsiz izine çıkartılan bir işçi aylık bin 431 liraya geçimini sağlamak durumundadır. Bu tutar açlık sınırının yaklaşık yarısıdır. Asgari geçim indirimi ile beraber, 2 çocuklu, eşi çalışmayan bir asgari ücretli, eline geçen 2 bin 960 TL ile ancak 9 gün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Buna göre asgari ücretli 9 günlük ücrete 1 ay çalışıyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here