NELER OLUYOR BİZE?

0
157

Bayram bitti e dolayısıyla tatil de bitti ve pazartesi itibariyle hayat tekrar başladı. Tabii bu sırada salgın da boş durmadı maalesef. Vakalar her gün artıyor ve eski günlerimize geri dönme düşüncesi bile bizi fazlasıyla sıkıyor. Covid olmayı aşı olmaya yeğliyoruz resmen şaka gibi. Fakat aşı olmazsak 1 buçuk senedir yaptığımız her şey bir anda kayıp gidecek. Son zamanlarda bir tek salgın değil başka üzücü olaylar da yaşıyoruz.

Rize ve Artvin’de olan sel felaketlerinde epey üzüldük. Toplam zarar 200 Milyon lirayı aştı. Fakat bu zararların en kısa zamanda karşılanacağı ve yaraların sarılacağı söylendi. Umarız en kısa zamanda toparlanılır. İlçede ilk tespitlere göre; 10 bina, 9 konut, 18 bağımsız bölüm ile 2 ahır yıkıldı, toplamda 1459 bina, konut ve bağımsız bölüm hasar gördü. İlçede alt ve üst yapıda ağır hasarlar oluştu, tarım arazileri ve karayolları çöktü, su, elektrik ve telefon hatları zarar gördü. Hasar çok büyük. Ve meteoroloji yeniden Karadeniz için sel uyarısı yaptı.

Türkiye-İran sınırından yasa dışı yollarla Türkiye’ye geçerek giriş yapan Afgan mülteciler bir süredir kamuoyunda tartışılıyor. Yeni bir düzensiz göç dalgasının kapıda olduğunu gösteriyor. Sanki çok biliyormuşcusuna Avusturya Başbakanı ise Almanya İsviçre gibi ülkelere gitmesindense mültecilerin Türkiye’ye gelmesini daha doğru buluyormuş. Çünkü işlerine gelmiyor uğraşmak istemiyorlar diye Türkiye’yi yara bandı olarak kullanmak istiyorlar. Fakat bu konuda Türk Dışişleri tepki gösterdi. Açıklamada “Türkiye Avrupa Birliği’nin sınır muhafızı olmayacak” denildi. Bizde bunu istiyoruz. Türkiye her konuda lütfen muhafız olmasın. Sonra kötü sonuçlarını kurunun yanında yaş da çekiyor.

Bugünlerde Türkiye’ye bir şeyler oluyor gibi. Birçok sorunla boğuşuyor bunun yanında kendini toparlamaya çalışıyor. Geçen günlerde birçok yerde hortum ve benzeri olaylar yaşandı. Hatta bayramın 3. Günü Altınoluk’ta böyle bir felaket yaşadık. Bir kişi yaralandı. Doğa sanki bu olaylara bir tepki veriyor gibi geliyor bana.

Osmaniye ve Ege Denizinde peş peşe depremler oldu ve uzmanlara göre Ege denizinden geçen fay hattında büyük bir enerji birikmiş durumda tabii bu enerjinin açığa çıkması gerekiyor ve önümüzdeki günlerde deprem konusunda Marmara ve Ege’yi uyarıyorlar. Umarım en hafif şekilde atlatırız. Çünkü bizim için deprem denildiği zaman 17 Ağustos yaralarımız sızlıyor. Sanki gittikçe her gün bir felaket duyacağız gibi geliyor insana. Ellerimizle mahvettiğimizi yine ellerimizle toparlamaya çalışıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here