Nezakete uygun değil!

0
40

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, ilçe başkanlarıyla birlikte yaptığı açıklamada partilerinden istifa eden İsmail Ok’u eleştirdi. Tuna, “Partimizden sosyal medya üzerinden aday olmayan İsmail Ok’un, istifasını sosyal medya üzerinden duyurmasını siyasi nezakete uygun bulmadık. Ok’un partimizden istifası, hem şahsı, hem de partimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyoruz” dedi.

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, ilçe başkanları ile birlikte düzenlediği toplantıda partilerinden istifa eden İsmail Ok’un istifa açıklamasındaki eleştirilerine yanıt verdi, sosyal medya üzerinden aday olmayan İsmail Ok’un, istifasını sosyal medya üzerinden duyurmasını siyasi nezakete uygun bulmadıklarını söyledi.

Tuna, “İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, 17 Şubat 2020 Pazartesi günü, partimizden istifa ettiğini sosyal medya aracılığıyla duyurmuştur. İsmail Ok’un istifa kararı kendisinin şahsi tasarrufudur. Türkiye Cumhuriyeti’nin her ferdinin, siyasi partilere özgür iradeleri ile üye olabilmesi veya üye olduğu siyasi partilerden istifa etmesi, anayasal bir haktır. Ancak, bu hakkın ‘hakkaniyet’ sınırları içinde kullanılması şarttır. Ok’un istifa gerekçesi olarak sıraladığı iddia ve isnatlar, beşeri ilişkilerin de, demokrasi kültürünün de sınırlarını aşar niteliktedir. Balıkesir Milletvekili ve 31 Mart yerel seçimlerinde de Büyükşehir Belediye Başkan adayımız olması münasebetiyle birlikte siyaset yapmış olan bizlerin de bazı hususları aziz milletimizin dikkatine sunması zorunlu hale gelmiştir.

“SİYASET EKİP İŞİDİR”

Öncelikle, İYİ Parti, iktidar partisini sarmış olan “Ceketimi assam kazanırım” nobranlığını temelden ve ilkeleri gereği reddeder. Siyaset bir ekip işidir. Ve bir başarı varsa bunun ardında, gecesini gündüzüne katarak emek veren teşkilat mensuplarımız ve bu çabayı teveccühle ödüllendiren seçmenimiz vardır.

Ok, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından, teşkilatımızla ve seçmenimizle bağını kopardığı için, bu gerçeğin farkında olmayabilir. Bunu da anlayışla karşılarız. Fakat, mevcut iktidarın; Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü riske atan politikalarına, ekonomide sebep olduğu sıkıntılara, Cumhuriyet değerlerimize yönelen taarruzlara ve milletimizin maneviyatına düşürdüğü gölgelere karşı çıkarak kurulan İYİ Parti’yi, asılsız ve mesnetsiz iftiralarla muhatap kılma gayretini anlamamız, bunun ötesinde kabul etmemiz mümkün değildir.

Ok’un da açıklamasında ifade ettiği gibi, Genel Başkan’ımızdan, tüm teşkilat mensuplarımıza kadar İYİ ve cesur insanların, Türk Milliyetçiliğinden ve Türk Milleti’nin refahı hedefinden vazgeçmesi mümkün değildir. Bunu en iyi bilenlerden biri de Ok’un bizzat kendisidir. İYİ Parti’nin siyasi duruşu, ülke meselelerine bakışı, ilk günden bu yana milletimizce net bir şekilde bilinmekte ve tüm mensuplarımızca da titizlikle korunmaktadır. Türk Milliyetçisi bir Genel Başkan’ın liderliğinde verilen bu aziz ve kıymetli mücadelenin, başardıkça hedef haline geleceğini biliyorduk. Türkiye’de siyasi iklimi değiştiren kararlı mücadelemizin, kem gözler ve sinsi odaklarca akamete uğratılmaya çalışılacağını biliyorduk. Bilinmesini isteriz ki; İYİ Parti bir cesurlar hareketidir, ve bu tür saldırılara karşı da efsunludur” dedi.

“BİRLİĞİMİZİ İÇİMİZDEN ÇIKACAK VEFASIZLAR YIKAMAZ”

Üç yıla yaklaşan bir süredir, ellerinden geleni ardına koymayanların yıkamadığı inanç birliğini, içlerinden çıkacak vefasızlığın ve hadsizliğin zedelemesinin mümkün olmadığını kaydeden İl Başkanı Tuna şöyle devam etti:

“İstifa gerekçesinde, Soros Vakfı’ndan söz eden  Ok’a hatırlatmak isteriz ki; Sözünü ettiğiniz o vakıf Türkiye’de siyaseti dizayn etme imkanı bulsa, ilk taşı İYİ Parti’nin camına atar. Bölücü mihraklar, Türk siyasetine operasyon yapmaya kalksa, taarruz edecekleri ilk binalar da, İYİ parti binalarıdır. Bu gerçek milletimizce de bilinmekte, bu yüzden de cesurlar hareketine her geçen gün desteğini artırmaktadır. Evet, istifa tek taraflı bir irade beyanıdır ve haktır. Ancak, Genel Başkanımızın da vurguladığı gibi, istifa gerekçesinde “Dürüstlük” beklemek de bizim hakkımızdır. 31 Mart 2019 tarihinden bu yana, teşkilatımızın hiçbir faaliyetine katılmayan Ok’un, aidiyetten sonra hakkaniyeti de kaybettiğini üzülerek gördük. İstifa gerekçesinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve ailesinin adını geçirmekse, biz İYİ ve cesur insanların asla yanaşmayacağı bir tutumdur. İYİ Parti, aileler ve tercihleri üzerinden siyaset yapmayı kesin bir dille reddeder. Tüm bu gerçekler ışığında, partimizden ‘Sosyal medya’ üzerinden aday olmayan İsmail Ok’un, istifasını sosyal medya üzerinden duyurmasını siyasi nezakete uygun bulmadığımızı da belirtmek isteriz. Ok’un partimizden istifasının, hem şahsı, hem de partimiz açısından hayırlara vesile olmasını dileriz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here