Niye Marka Şehir olamıyoruz?

0
65

Balıkesirliler, her zaman 7’si en çok bilinen olmak üzere 26 tane ürün ve materyalleri ile övünür. Övünür de bunların hiç biri marka olma adına öne çıkamamıştır.

Örneğin kolonyası. Balıkesir’e gelenler, dönerken kolonya alırlar ama Otobüs firmalarının yolculara verdiği ıslak mendillerde bir başka şehrin kolonyalı mendilini görebilirsiniz.

Balıkesir’in ürünlerinin, materyallerinin marka olması, yurtiçi ve yurtdışında tanıtılması için bir çok girişim olmuş, ürünlerimizle, materyallerimizle fuarlara katılmışızdır ama hala bilinen bir markamız yoktur. Mesela Kars Kaşarı, Ezine, İzmir tulum peyniri, Milas Balı. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bunlardan birini marka yapalım…

Balıkesir’in bilinen ama marka olamamış ürünleri sıralayalım. Başlangıç olarak bir ürünü marka yapmak için bir çalışma başlatalım.

İşte o ürünler: “Kolonyası, kaymaklısı, kavunu, Kuvayi milliyesi, kızı, kazı, kaçığı, köftesi, kaysütü, keçisütü, kelle peyniri, keşkeği, kulak hamuru, kağıt helvası, karanfilli ekmeği, kandil şekeri, kilimi, kaplıcası, koca oyunu, karşılaması, Karesi beyi, Kurtderelisi, Kedisi, kozalağı, Keleği, Kıyıları.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here