Odaköy Göleti’nde çalışmalar sürüyor

0
68

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını söyledi. Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Dursunbey Odaköy Gölet’inde çalışmalar devam ediyor. Odaköy Gölet’inin tamamlanması ile gölette depolanacak suyla bin 810 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Gölet gövdesi kazı ve enjeksiyon imalatlarının, Vana odası ve dipsavak betonarme gömlek imalatları tamamlandı. Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecek. Temelden yüksekliği 30,50 metre ve su depolama kapasitesi 662 bin metreküp olan Odaköy Göletinin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile dekar başına bin 299 lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here