Ödevlerini yapmayan çocuğa nasıl davranılmalı?

0
243

ÖZEL HABER – Okulların açılmasına sayılı günler kala Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışman M. Cumhur Erdem’e, “Ödevlerini yapmayan çocuklara nasıl davranılmalı” sorusunu yönelttik.

Okulda eğlenmenin ve arkadaşlarla vakit geçirmenin  çok güzel olduğunu, iş derslere ve ev ödevlerine gelince çocuğun çok sıkıldığını söyleyen Erdem, “Ödevlerini yapmayan çocuğa nasıl davranılmalı?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Yüklü ev ödevleri ve derslerden bunalan çocuğunuza ödev yaptırmak zorlaştı ve baş edemiyorsunuz. Çocuğunuz evde planlanan saatlerde velinin kontrolü altında Ödev yapıyorum derken oyun oynamamalı, ders yapmalı.”

Erdem, ev ödevlerinin bilgi edinmenin dışında sorumluluk duygusunu öğrenmesini ve başladığı işi bitirmenin önemini anlamasını da  sağladığını ifade ederek, “Yani öğrenme sürecini destekleyen ödevler çocuğunuza aynı zamanda günlük hayatında yardımcı olacak özellikler öğretiyor. Ödev yapmayı sevdireceğim derken onu bıktırmamalısınız. Bunun için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz” dedi.

“ÇOK ÖDEV VERİLMEMELİ”

Çocuğun Öğretmeniyle bu konuda hem fikir olmasının çok önemli olduğunu, çocuğun boyunu aşan ve çok uzun saatler süren ev ödevlerinin onu daha başlamadan yıldırabileceğini anlatan Erdem, “Bırakın kendi yapsın ve hataları kalsın. Siz de hata yaparak doğruları öğrendiniz. O yüzden hata yapmasına izin verin” önerisinde bulundu.

“ÖDEVLERİ SİZ DEĞİL, O YAPSIN”

En büyük hatalardan birinin çocuğun ödevlerini oturup velilerin yapması olduğunu anlatan Erdem, “Bu durumda artık siz öğrenci o veli olmuş demektir. Bu demek değil ki yardımcı olmayacaksınız” diye konuştu. Erdem, velilere “Çocuğunuz eve gelir gelmez ödevlerini yapmaya zorlamayın” tavsiyesinde bulundu. Eve geldiğinde zaten yorulmuş olan çocuğa dinlenmesi ve biraz keyif yapması için zaman tanınması gerektiğini ifade eden Erdem, “Çocuğunuz atıştırmalık eşliğinde sevdiği bir çizgi filmi izleyebilir ya da kitap okuyabilir. Sonrasında zaten görevini yerine getirecektir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here