Öğrencilerden Zam İsyanı

0
130

Balıkesir Üniversitesi öğrencileri kampus hattı ücretlerine yapılan zammı NEF’ten AHP Meydanı’na kadar yürüyerek sloganlarla protesto etti. Kampus taşıma ücretinin 2.25 liradan 3 liraya çıkmasına isyan eden öğrenciler belediyenin zamları geri almasını ve kampus ulaşım ücretinin 1.5 liraya çekilmesini istedi.

Balıkesir Üniversitesi öğrencileri kampus ulaşım hattına yapılan zamları yürüyüş ile protesto etti. Ellerinde pankartlarla otobüs zammını protesto eden öğrenciler, belediyeden zammı geri almasını istedi.

AHP Meydanı’nda açıklama yapan öğrenciler; “Bizler Balıkesir Üniversitesi öğrencileri olarak bugün burada Balıkesir halkı ve öğrencilerinin mağduriyetlerini dile getirmek için toplanmış bulunmaktayız. Elbette biz öğrenciler bugün daha farklı yerlerde akademik hayatlarımızı olumlu etkileyecek faaliyetlerde bulunmak isterdik ancak maalesef büyüklerimizin almış olduğu yanlış kararlar doğrultusunda buradayız.

1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Kampüs hattı sivil 2,50 liradan 3,50 liraya, öğrenci 2 lira 25 kuruştan 3 liraya, Taksi-Dolmuş; sivil 2 lira 25 kuruştan 2 lira 90 kuruşa, öğrenci 1 lira 80 kuruştan 2 lira 15 kuruşa, Halk otobüsleri sivil 2 lira 25 kuruştan 2 lira 80 kuruşa, öğrenci 1 lira 50 kuruştan 2 lira olarak değiştirilmiştir.

“BURSLA GEÇİNİYORUZ”

Bizler devletten aldığımız aylık 500 liralık burslarla geçiniyoruz. KYK’da ikamet eden bir erkek öğrencinin 230 lira, kız öğrencinin 168 liraya kaldığını hesaba katarsak buna ilaveten 120 lira aylık ulaşım masrafı ile beraber toplam mali yükümüz erkek öğrenci için 230+120=350 lira, kız öğrenci için 168+120=288 lira sadece ve sadece KYK barınma ve ulaşım masrafımız var. 500 liramızdan geriye kalan paraya bakacak olursak erkek öğrenci için 150 lira, kız öğrenci için ise 212 lira para kalmaktadır. Bu paralar ise maalesef bizim bir aylık yemek masrafımızı dahi karşılayamayacak rakamlardır. Bu hesap böyle iken 45 bin nüfusu olan Balıkesir Üniversitesi’nde ki her öğrenci bu konaklama imkanından yararlanamıyor. Ne yazık ki; bu imkanı yakalayamayan öğrencilerin aileleri için bu durum daha da zorlaşıyor.

“22 LİRA DEĞİL, 33 LİRA”

Bu çerçevede dün görüştüğümüz Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise; dalga geçercesine bu zammın gerekli olduğunu ve öğrencileri 22 liranın etkilemeyeceğini beyan etmiştir. Ne yazık ki; başkan zammın aylık 33 lira olduğunun farkında bile değildir.

“ŞOFÖRLERLE SORUNUMUZ YOK”

Emeğin en yüce değer olduğunu bilerek hareket eden bizler buradan emekçi şoför ağabeylerimizle bir sorunumuzun olmadığını, yanlış yönetim mağduru emekçilerimizi bizlerle birlikte haklarını savunmaya davet ediyoruz.

“BAŞKAN VERDİĞİ İNDİRİM SÖZÜNÜ TUTSUN”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a buradan sesleniyoruz; Ramazan ayında Kız KYK’da katılmış olduğunuz bir iftar yemeğinde bizlere ulaşım ücretlerinin azalacağı yönünde bir söz vermiştiniz. Sanırım vermiş olduğunuz sözü unuttunuz bizler şu an burada oluşumuzla bunu hatırlatıyor ve yapılan hatadan bir an evvel geri dönülmesini talep ediyoruz. Ülkenin en pahalı toplu ulaşımlarından birini alternatifsiz bir şekilde Balıkesir halkı ve öğrencileri olarak kullanmamıza rağmen, balık istifi metodu yolcu taşımacılığı ile pimi çekilmiş birer bomba gibi seyahat ediyoruz. Her gün can tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bu tehlikeli yolcu taşımacılığının bir an önce değişmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde bu durum ciddi yaralanmalara sebebiyet verecektir.

“ZAMLAR YERİNE OTOBÜSLERE BAKIN”

Bizce sizler bu zamlar yerine belediye olarak kampüs hatlarının sefer saatlerinde hareket edip etmediğini araştırın ve bu araçları inceleyin. Çünkü ellerinde telsizler ile otobüs kalkış saatini belirleyen personeller 21. yüzyıl Türkiye’sine hiç yakışmıyor. Balıkesir Üniversitesi Çağış Kampüsü için 2013 yılında 2 adet, 2015 yılında 3 adet olmak üzere alınan 5 adet Mercedes marka körüklü otobüslerimizin nerede olduğunu bilmiyoruz ve bu otobüslerin nerede olduğunu bilmek istiyoruz.  Eskiden alternatif olarak kullandığımız minibüs hatları kaldırıldığı için Çağış Kampüsü öğrencileri güvenliği iyi olmayan ve belli bir düzeni olmayan bu Mor Menekşelere mahkum edildik. KYK-Kampüs otobüslerinin azınlığından dolayı KYK’da ikamet eden kız arkadaşlarımızın gar durağında aktarma yapmak mecburiyeti doğmaktadır. Ücretsiz aktarma olmadığı için doğal olarak bu durum maliyeti arttırmaktadır.  Çağış Kampüsü’nde okuyan öğrencilerin otobüs biniş ücretinin 1,50 liraya düşürülmesini, aylık abonman kart, daha güvenli ve daha kaliteli bir ulaşım istiyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here