“Öğrencilerin yüzde 95’i uzaktan eğitime tam olarak ulaşamıyor”

0
185

Eğitim-İş Balıkesir Şube Yönetim Kurulu adına açıklamada bulunan Şube Eğitim Sekreteri Dilek Ürün, uzaktan eğitim ve öğretmen sorunları anket çalışması raporunun sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Eğitim-İş Balıkesir Şubesi olarak 29 Aralık 2020- 9 Ocak 2021 tarihleri arasında yaptıkları anketle, uzaktan eğitimin sorunları, bu süreçte öğretmenlerin yaşadığı sosyo- ekonomik sorunlar araştırdıklarını söyleyen Ürün, anketin, Balıkesir merkez üyeleri, şubeye bağlı temsilcilikler ve çeşitli illerde Eğitim İş’e üye öğretmenlerin katılımlarıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Ürün, “Anketimize 703 eğitim emekçisi katılım sağladı. Anketten çıkan sonuçlara göre öğretmenlerin yüzde 95i, öğrencilerin uzaktan eğitime tam olarak ulaşamadığını ifade etti. Katılımcıların yüzde 90’ı MEB’ i bu süreçte başarısız buldu. Öğrencilerin derse katılmasını engelleyen faktörler olarak; bilgisayar tablet olmamasını, internet ağına ulaşımdaki sıkıntıları, velilerin ve öğrencilerin ilgisizliğini yüzde 90’nın üzerinde değerlendirildi. Öğretmenlerimizin yüzde 87’si müfredatın yetişmeyeceğini, yüzde 96 oranında ise müfredatın  güncellenmesi gerektiğini belirtti. Merkezi sınavlarda konuların (LGS,TYT,AYT) yüzde 99 oranında güncellenmesi gerektiği sonucu çıktı. Öğretmenlerin yüzde 95’i salgın sürecinin bitiminde EBA kullanımının devam etmeyeceği inancına sahip olduğunu belirtti. Katılımcılar, EBA alt yapısını yüzde 74 oranında bazen yeterli bulurken, yüzde 21 i yetersiz buldu. Öğretmenler bu dönemde gelir düzeylerinin yüzde 90 oranında düştüğünü, ancak teknolojik masraflarının yüzde 79 oranında arttığını ifade etmişlerdir. Uzaktan eğitim programlarının ise günlük hayatlarını yüzde 87 oranında olumsuz etkilediği sonucu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerimiz yüzde 75’i dijital ortamda materyal hazırlama tekniği bakımından kendilerini yetersiz bulurken, yüzde 53 ise farklı öğrenme tekniklerini öğrenmeye sıklıkla ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here