Önce 5 yıldızlı otel kazandırın

0
216

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, 31 Mart’ta seçilecek belediye başkanlarından belediyecilik beklentilerini açıkladı. Bekki, “Gerek gelişecek ekonomik potansiyelimize paralel, gerekse gençleşen ve dinamikleşen sosyal hayat gereklilikleri olarak; 5 yıldızlı otel hizmeti, çeşitliliğe sahip restoran, çeşitlenen ve çoğalan spor alanları, kültür merkezleri, sinema ve tiyatro salonların artması ve en azından bu tesislerin yapımı ve işletilmesi ile ilgili belediyenin olumlu bir bürokrasi ve irade uygulamasını bekliyoruz” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, 31 Mart yerel seçimlerinin yaklaşmakta olduğu bu günlerde Balıkesir’de yaşayan ve Balıkesir’de üretenler olarak Balıkesir’i önümüzdeki 5 yıl süresince yönetecek olanlardan beklentileri bulunduğunu açıkladı.

Bekki, BASİAD çatısı altında yer alan Balıkesir özel sektör temsilcilerinin Balıkesir Belediye yönetiminden beklentilerini şöyle sıraladı:

“Bizler işadamı olarak belediyelerimizin proje, çalışma ve alımlarını yerel kaynaklarından temin etmelerini ilk sıraya koyabiliriz. Gerek gelişecek ekonomik potansiyelimize paralel, gerekse gençleşen ve dinamikleşen sosyal hayat gereklilikleri olarak 5 yıldızlı otel hizmeti, çeşitliliğe sahip restoran, çeşitlenen ve çoğalan spor alanları, kültür merkezleri, sinema ve tiyatro salonların artması ve en azından bu tesislerin yapımı ve işletilmesi ile ilgili belediyenin olumlu bir bürokrasi ve irade uygulamasını bekliyoruz. Önerimiz olan Balıkesir Sürdürülebilir Kalkınma Forumu hayata geçirilmeli.

Mutlaka ve mutlaka markalaşmaya özel bir ilgi ile yaklaşıp etkin rol üstlenilmeli. Balıkesir’de yaşamış olduğumuz uzun süreli su ve elektrik kesintilerinin hayatı ne kadar olumsuz etkilediği ve insanımız üzerinde negatif etki yaptığını gözlemledik. Alt yapı gereklilikleri bir kenarda dururken diğer kenarda arızalara müdahale eden ekiplerin yetkinlikleri durmaktadır. Balıkesir Kuş Cenneti, Kaz Dağları, Ayvalık Coğrafyası, Milli Parklar gibi pek çok ülkemizin doğa mirasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunların korunması ve tanıtılması belediyelerimizin düzenli gündemi haline gelmelidir. Mevcut durum ve artarak gelecekte de sıkıntı yaratmaya ve ekonomiye bağlı olan Balıkesir halkının ve öğrencilerinin büyük bölümünün yaz tatili ve aktiviteleri yapma yeterliliğine sahip olamadıkları göz önünde bulundurularak bu alanlar bu amaca yönelik planlamalara ev sahipliği yapabilir. Belediye sınırları içinde ticari faaliyetini devam ettiren çok sayıdaki ulusal ve uluslararası market ve alışveriş merkezlerinde yerel ürünlerin satışının teşviki ve oransal zorunluluk benzeri uygulamalar ile yerel ürünlerin pazarının arttırılması.

Balıkesir’in en önemli ve acil problemlerinden bir tanesi kırsal sürdürülebilirliktir. Türkiye’nin kırsal nüfus ortalaması yüzde 22’ler seviyesindedir. Bu oran Balıkesir’de yüzde 34’ler seviyesindedir. Genç nüfusu kırsalda tutamamanın soncunu yetersiz tarım üretimi sorunu ile büyük bir sıkıntı olarak giderek artan oranda yaşamaya başlayacağız. İnsanlarımızı kırsalda mutlu ve kırsalda yaşama arzusuna sahip; kırsal sürdürülebilirliği öncelikle belediyelerimiz kendilerine mesele etmelidirler.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here