“Önce Balıkesir, sonra siyaset”

0
85

“Benim için önce Balıkesir geliyor siyaset ikinci planda” diyen ‘Millet İttifakı’ Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, “Herkesin dünya görüşüne ve yaşam biçimine saygılı olacağız. Farklı görüşler mutlaka olacaktır ama herkesin yaşam biçimine saygı duyacağız” dedi.

‘Millet İttifakı’ Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, önceki akşam Otel Basri’de düzenlediği basın toplantısında habercilerle bir araya geldi. Samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte Levent Tellioğlu, seçilmesi halinde gerçekleştireceği vaatleri anlattı. Projelerinden bahsetti. Basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, seçilmesi halinde şeffaf bir belediye başkanı olacağına ve hesap veremeyeceği hiç bir şeyi yapmayacağına dair söz verdi. Karesi ilçesinin daha huzurlu bir yer olması için çalışacağına da söz veren Tellioğlu, konuşmasında Balıkesirli işadamı olarak iş dünyasına 32 yıldır hizmet verdiğini söyledi.

“YEREL YÖNETİM HALKA HİZMETTEN GEÇİYOR”

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın’ın da katıldığı yemekli toplantıda konuşan Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, Cuma günü çok amaçlı salonda Musiki Derneğinin konseri olduğunu, konserde solist olarak şarkı söyleyeceğini ifade ederek, yaklaşık 10 yıldır korist ve solist olarak koroda yer aldığını belirtti. Tellioğlu, basın mensuplarını konsere davet etti.

“BALIKESİR’E KATKI SAĞLAMAK İÇİN YOLA ÇIKTIM”

İki ay kadar önce Belediye Başkanlığı konusunda acaba şehrime de bir katkım olur mu? Balıkesir’e daha da katkı sağlayabilir miyiz? diyerek yola çıktığını anlatan Tellioğlu, ilk günden itibaren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İlçe Başkanı Dilek Yalçın, il ve ilçe yöneticilerinin kendisine destek olduğunu ve kendisini kucakladığını belirtti.

“ÖNCE BALIKESİR, SONRA SİYASET”

“Benim için önce Balıkesir geliyor siyaset ikinci planda” sözleri ile konuşmasını sürdüren Tellioğlu, 10 Aralık’ta Belediye başkanlığı için yaptığı açıklamada vaatlerde bulunmayacağı söylediğini hatırlattı. Karesi Belediyesiyle ilgili projelerinin olduğunu, yerel yönetimin direkt halka hizmetten geçtiğini ifade eden Tellioğlu, “Belediye Başkanlığı, bu hizmetleri bütün halkımıza daha kolay ulaştırmak içindir. Belediye başkanlığı siyaset yapma yeri değildir diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu ve ekledi: “Ama doğal olarak siyasetin içinde yer alıyorsunuz.”

“HERKESİN DÜNYA GÖRÜŞÜNE SAYGILI OLACAĞIZ”

Karesi Belediyesi’nin, daha güzel bir şehir olması için gerçekleştirilecek projelerini de açıklayan ‘Millet İttifakı’ Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, “Herkesin dünya görüşüne ve yaşam biçimine saygılı olacağız. Farklı görüşler mutlaka olacaktır ama herkesin yaşam biçimine saygı duyacağız” diye konuştu.

PROJELERİNİ ANLATTI

Mahallelerle daha yakın olabilmek için mahalle meclislerini oluşturmak istediklerini belirten Levent Tellioğlu, bu meclisler ile sorunlara kısa sürede çözümler üreteceklerini ifade etti.

Tellioğlu, “Mahalle meclisleri kurmayı düşünüyoruz. Mahallelerin nüfuslarına göre her mahallede muhtarlarımız ile birlikte mahalle meclisleri oluşturmak istiyoruz. Mahalle meclisini kurmamızın amacı mahallelerin sorunlarını çok daha kısa sürede ve çok sık toplantılar yaparak o sorunları yerinde gidip tespit ederek en kısa zamanda çözüm üretmek” dedi.

ÇALIŞAN KADINLARA KREŞ DESTEĞİ

Belediye eliyle oluşturulacak kreşlerle çalışan kadınlara destek olmak istediklerini söyleyen Levent Tellioğlu, “Çoğu kadınımız çalışıyor, üretiyor, bu çok güzel bir şey. Annelerimiz çocuklarını işe giderken bırakmakta sorun yaşıyorlar. Onlar için belediye eliyle oluşturulan kreşler düşünüyoruz” dedi.

“BAKIM EVLERİNİN SAYISI ARTMALI”

Konuşmasında mevcut Bakım Evleri’nin sayısının yeterli olmadığına dikkat çeken Karesi Belediye Başkan Adayı Levent Tellioğlu, yaşlılara daha iyi hizmet için bu sayıyı arttırmak istediklerini söyledi.

Tellioğlu, “Şu anda Yaşlılar Bakım Evimiz var. Fakat yeterli olmadığını düşünüyoruz. Araştırmalardan sonra yerini sayısını ona göre tespit edeceğiz. Ama yaşlılar için bu tür bakım evlerinin sayısını arttırmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

“KOOPERATİFLEŞMEYİ GELİŞTİRECEĞİZ”

Köylünün ürününün daha değerli olması için çalışacaklarını söyleyen Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, kooperatifleşmeyi arttırıp daha sağlıklı hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Tellioğlu, “Balıkesir’imiz için Türkiye’yi doyuran il diyoruz. Hayvancılıkta çok kuvvetliyiz. Her türlü potansiyelimiz var. Fakat çiftçimizin ürününü son zamanlarda değerini kaybettiğini görüyoruz. Bir liraya satılan ürünün markette 10 liraya satıldığını biliyoruz. Çiftçimiz kazanır cebine para girerse her şey daha sağlıklı yürüyecektir. Türkiye’de yüzde 40 olan köylerde yaşayan insan sayımız yüzde 27’ye düşmüş vaziyette. Bu da bizim tarımımızı ve üretimimizi her geçen gün azaltıyor. Her geçen gün de dışa bağımlı hale geliyoruz. Bu kadar verimli topraklara sahip bir ülkenin bu şekilde üretememesi çok üzücü. Bunları biz tarım ve hayvancılık konusunda kooperatifleşmeyi arttırarak çözmeyi düşünüyoruz. Kooperatiflerimiz var ama çok fazla hassaslıkla yapılmadığını düşünüyoruz. Buna önem verirsek köylünün ürününü daha iyi fiyatlara satabileceğini düşünüyoruz. Köylünün bizce danışmana ve yönlendirilmeye ihtiyacı var. Eğer ki köylümüzü her konu da eğitebilirsek çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Ben özellikle un ve yem konusunda köylümüzle yakın olduğum ve sürekli görüştüğüm için onların sıkıntılarını iyi biliyorum. Seferihisar Belediyesinin yaptığı gibi yerel tohum üretmeyi becerebilirsek ve köylümüzü de buna yönlendirirsek bu da köylümüz için büyük bir ufuk olacaktır. Onların gelirlerini arttırmak en büyük amaçlarımızdan biri” dedi.

“YERLİ ESNAFA DESTEK”

Açıklamasında yerli esnafa sahip çıkmak istediklerini ifade eden Levent Tellioğlu yerli esnafı kalkındırmak için çalışacaklarını söyledi. Tellioğlu, “Belediyemizin mutlaka mal alımları ihaleleri olacak. Bunlar için öncelikle yerli esnafımıza sahip çıkmalıyız diye düşünüyoruz. Çünkü Balıkesir yatırım açısından topladığı verginin karşılığını alamıyor. Yerel esnafımızı ne kadar kalkındırırsak bu satın alım ve ihalelerde o kadar esnafımıza katkımız olacaktır” dedi.

“MESLEK KURSLARI İLE İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”

Sanayici esnafının ara eleman ihtiyacına cevap vermek için meslek kursları açacaklarını söyleyen Karesi Belediye Başkan adayı Levent Tellioğlu, bu sayede ekstra bir istihdam da sağlayacaklarını ifade etti. Tellioğlu, “Sanayicilerin ara elemana ihtiyacı çok fazla. Biz meslek okullarında gerekli planlamayı yapmadığımız için ara eleman yetiştiremiyoruz. Sanayicimizin de çok fazla ara elemana ihtiyacı var. Burada da bildiğim kadarıyla birkaç okulumuz var ama bizce yetersiz. Bu sanayicimizin için meslek okullarına ağırlık vermemiz lazım. Bu da mutlaka istihdam yaratacaktır. Meslek kursları da projelerimiz arasında” diye konuştu.

“ENGELLİLERE SOSYAL ALAN”

Levent Tellioğlu, engelli vatandaşların daha rahat yaşamaları için sosyal alanların sayılarını arttırmaları gerektiğini vurguladı. Tellioğlu; “Ben şu anda otizmli bireyleri destekleme vakfında yönetimde büyük bir keyifle çalışıyorum. Paşa alanı mahallesindeki binamızda 70 öğrencimiz var. Bütün şehrimizde engellilerimiz var. Maalesef o engellilerimiz için sosyal alanlarımız pek fazla yok. Onların daha rahat yaşamaları için sosyal yaşam alanlarını arttırmalıyız. Bir iki derneğimizle o konu da görüştük. Onların bizden bir farkı yok. Onlar içinde mutlaka çalışmalar yapacağız” dedi.

“SANAYİYE OLAN YATIRIM İSTİHDAMI ARTTIRACAKTIR”

Balıkesir organize sanayi bölgesine olan yatırımın Balıkesir için ciddi bir istihdam sağladığını belirten Levent Tellioğlu, daha fazla yatırımın gelmesi için mücadele edeceklerini söyledi.

Tellioğlu, açıklamasında; “Balıkesir organize sanayi bölgemiz son 5 yıldan bu yana güzel yatırımlar almaya başladı. Balıkesir’in ekolojik ortamına ve toprak yapısına zarar vermeyecek şekilde sanayi mutlaka gelişmelidir. Ama bu nasıl olursa olsun gelsin anlamında değil. Bu yatırımlar ile istihdam alanı genişleyecektir. Bizim istihdam yaratmak ve sosyal alana katkı sağlamak için zararlı olmayan sanayiyi geliştirmemiz gerekiyor. Bizler yerli yatırımcılar olarak tam olarak karşılayamıyoruz. Daha büyük firmalarım gelmesi lazım bunun için gayret göstermeliyiz. Bu konularda da üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

“YEŞİL ALANLAR ÇOK AZ”

Balıkesir’de sadece yüzde 2.7’lik bir yeşil alan olduğunu hatırlatan Levent Tellioğlu, sağlıklı bir yaşam için yeşil alan sayısının arttırılması gerektiğine dikkat çekti. Tellioğlu, “Balıkesir’de ne son tespitlere göre yeşil alan miktarı yüzde 2.7. Balıkesir’de mutlaka bu yeşil alanları arttırmak zorundayız. Hepimiz rahat nefes alabilmemiz için. Hepimizin sağlığı için geleceğimiz ve çocuklarımız için mutlaka yeşil alanlarımızı arttırmalıyız” dedi.

“KADINLARIN ÜRETTİKLERİNİ HALKA DAHA KOLAY ULAŞTIRACAĞIZ”

Kadınların ürettiği ürünlerin halka daha kolay ulaşması için çalışmalar yapacaklarını söyleyen Levent Tellioğlu, kadınlar için daha iyi imkanlar sağlamak istediklerini belirtti.

Tellioğlu, devamla “Kadınlarımız artık daha aktif. Biz bundan son derece mutluyuz. Çünkü kadınlarımızı değdiği yer farklı oluyor. Kadınlarımızın üretime daha fazla katkıda bulunmaları gerektiğini düşünüyoruz. Onların ürettiklerini bir şekilde halka ulaştırmalarını sağlamak istiyoruz. Onlara daha iyi imkânlar sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

“GELECEĞİMİZ GENÇLER”

Genç nüfusun önemine dikkat çeken Levent Tellioğlu, gençler içinde çeşitli projelerinin olduğunu söyledi. Tellioğlu; “Bizim geleceğimiz gençler. Gençler bize her zaman lazım. Onlara daha iyi bakmamız lazım. Gençlerimizin sorunları ile ilgili çözümler üretmek istiyoruz. Gençlere sosyal alanlar yaratmalıyız. İçlerindeki enerjiyi atacak yer bulmak lazım. Bunun için çözümlere üretmeyi hedefliyoruz” dedi.

“ARAÇ SALTANATINA SON”

Toplum olarak gösterişi sevdiğimizi söyleyen Levent Tellioğlu, bu israfın önüne geçeceklerini de belirtti. Tellioğlu; şu değerlendirmeyi yaptı: “Ülkemizde resmi dairelerde araç konusu çok revaçta. Maalesef biz toplum olarak birazcık gösterişi seviyoruz. Belediyenin kaynaklarına bakarak orada kullanılan araçların gerekliliğini gereksizliğini değerlendireceğiz. O gerekliliğe göre eğer fazla olan araç varsa buna çözüm bulacağız. Buna kısaca araç saltanatına son deniyor. Bizde onu söylüyoruz.”

“BALIKESİR GÜZEL BİR KÜLTÜR SARAYINI HAK EDİYOR”

Levent Tellioğlu Balıkesir’in komplike bir kültür sarayını hak ettiğini söyledi. Tellioğlu, konuşmasında; “Ben koro elemanı olarak Balıkesir’de her zaman sanat kültür sarayı eksikliğini hissettim. Son dönem de birkaç salon yapıldı. Ama daha komplike bir tesis yapılması lazım. Her türlü aktivite gerçekleştirebileceğimiz bir kültür sarayı hayalimiz. Balıkesir güzel bir kültür sarayı hak ediyor” ifadelerine yer verdi.

“TARİHİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Karesi’deki tarihi yapılara sahip çıkarak daha iyi bir şekilde korumak istediklerini söyleyen Levent Tellioğlu; “Tarihimize sahip çıkamıyoruz. Biz tarihimize sahip çıkarak çok daha iyi bir şekilde değerlendirmek istiyoruz. Geçtiğimiz gün Gazeteciler Cemiyetine gittik gayet güzel tarihi bir bina. Bunun gibi eserlere sahip çıkmamız gerek. İnşallah o konu da bizlerde bir şeyler yapabiliriz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here