Önlemler işe yaradı, düşüş başladı

0
192

Balıkesir’de üç haftadır uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması meyvelerini vermeye başladı. İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, korona virüs vaka sayılarında yüzde 50, yatan hasta sayılarında yüzde 25 düşüş yaşandığını söyledi. Keskin, “Bu düşüşlere rağmen halkımız kesinlikle rehavete kapılmasın. Maske, mesafe, hijyen kurallarına azami ölçüde uyalım. Ev ziyaretleri kesinlikle yapmayalım, yılbaşı tatili nedeniyle ev ziyaretlerine gitmeyelim” dedi.

Hafta sonları uygulanan ve bu hafta dördüncü kez yapılan sokağa çıkma kısıtlaması, korona virüs vaka sayılarını aşağıya çekmeye başladı.

“VAKA SAYILARI YÜZDE 50 AZALDI, REHAVETE KAPILMAYALIM”

İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından Balıkesir’de vaka sayılarında, yatan hasta ve yoğun bakımda yatan hasta sayılarında düşüş başladığını bildirdi.

HABERCİ’ye konuşan İl Sağlık Müdürü Keskin, “Üç haftadır yapılan sokağa çıkma kısıtlamaları korona virüs mücadelesine olumlu yansıdı. Balıkesir’de vaka sayıları yüzde 50, yatan hasta sayımız yüzde 25, yoğun bakımda bulunan hasta sayımız yüzde 10 azaldı. Vatandaşlarımızdan rehavete kapılmadan, maske, mesafe, hijyen kurallarına titizlikle uymalarını istiyoruz. Kış ayları ile birlikte ev içi bulaş oranları arttığı için vatandaşlarımızdan evlerinde de aile bireyleri arasında sosyal mesafeye dikkat etmelerini istiyoruz. Özellikle temaslı ve pozitif olan hastalarımız mutlaka kendilerine verilen ilaçları düzenli kullanmalı, izolasyon kurallarına uymalı. Semptomu olan vatandaşlarımız da vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına müracaat etmeli” dedi.

“YILBAŞI İÇİN ZİYARETE GİTMEYİN”

İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, vatandaşları yılbaşı tatili için de uyararak, korona virüs salgınında yılbaşı tatili için başkalarının evlerine gidilmemesini istedi. Ev ziyaretlerinin kesinlikle yapılmaması gerektiğini hatırlatan Keskin, “Virüs son dönemde en çok evlerde bulaşıyor. Vatandaşlarımız bu dönemde kesinlikle ev ziyareti, akraba ziyareti, komşu ziyareti yapmasın” dedi.

CADDE KEYFİ

Balıkesir’de hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında, meydan, cadde ve sokaklar bom boş kalırken, can dostlar kedi, köpek ve kuşlar trafik ve insan kalabalığının olmamasını fırsat bilerek keyifli iki gün geçirdi.

Balıkesir’de hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına  vatandaşlar büyük ölçüde uydu. Marketlerin 10.00-17.00 arası açık olduğu kısıtlamada, polis ekipleri yasağı ihlal edenlere ceza uyguladı. Kısıtlamada şehrin en işlek meydan ve caddelerinde can dostlar keyif yaptı. Korona virüs salgını nedeniyle uygulanan hafta sonu sokağa çıkma yasağında, şehir sessizliğe büründü. Cadde ve sokaklar bomboş kalırken, polis ekipleri sıkı denetim yaptı. İzin belgesi olmadan dışarı çıkanlara cezai işlem uygulandı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here