Operatör öfke yaratıyor!

1
530

155, 112, 110, 156 gibi acil çağrı merkezlerini tek çatı altında toplayan ‘112 Acil Çağrı Merkezi’, vatandaşa hizmet verirken aynı zamanda çileden çıkartıyor. Tek çatı altında toplanan merkezde, kurulan operatör servisi ile merkezi arayan vatandaşlar, görevli yerine önce operatörler yoğun sesi ile karşılaşıyor.

Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, çağrı merkezini arayan kalp krizi geçiren, evi yanan ya da kapısına hırsız dayanan vatandaşın karşısına resmi görevli yerine operatör çıkınca, travma yaşadığını söyledi. Dr. Ceylan, “Acil durumlarda insanlar resmi görevliler yerine operatörle karşılaşınca sıkıntıya girer, umutsuzluğa kapılır, kavgaya yol açar ve etrafına zarar vermesine neden olur” dedi.

ADI ÜSTÜNDE ACİL, AMA MEŞGUL

Balıkesir’de daha iyi hizmet amacıyla kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi, 155 Polis İmdat, 112 Acil Yardım, 110 İtfaiye, 156 Jandarma İmdat gibi acil çağrı yapılan devlet kurumlarını tek çatı altında toplasa da ‘Müşteri Hizmetleri Servisi’ gibi operatör konularak yönetilmeye başlanınca vatandaşları zor durumda bırakmaya başladı.

“TRAVMAYA YOL AÇAR”

Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada, en acil durumlarda polisi, ambulansı veya itfaiyeyi arayan vatandaşlar için bir saniyenin bile çok önemli olduğunu belirterek, Acil Çağrı Merkezi’nde halkın operatörle bekletilemeyeceğini bildirdi. Ceylan, “Kalp krizi geçiren, kapısına hırsız dayanan ya da evi veya işyeri yanan vatandaş, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aradığında ABD’deki 911 yardım hattı gibi direk görevliler ile görüşmeli. Kalp krizi geçiren ve ambulans için merkezi arayan insan için bir saniye bile çok önemli iken, hattın yoğun olması, operatörlerin meşgul olması düşünülemez. Bu durum insanlarda muhakkak travma yaratır. İnsanlar bu merkezi aradığında mutlaka beklemeden görevliler ile görüşmeli. 911 gibi bir sistem kurulmalı. Bu merkeze yeterli kadro verilmeli. Yoksa acil durumlarda yardım ihtiyacı olan insanlar, saniyelerle yarışırken bir de operatörde beklerse bu travmaya yol açar. Önce sıkıntı başlar, umutsuzluk oluşur. Kavga, ağlama krizleri ve etrafa zarar vermeye kadar gider” dedi. Mahmut ACARÖZ

1 Yorum

  1. 112 Acil çağrı merkezini ne kadar biliyorsunuz da saçma sapan yorum yaptınız..Bi defa yoğunlukla karşılaşmayla kurumu bu şekilde lanse edemezsiniz .sizin işiniz reklam olabilir hani derler ya reklamın iyisi kötüsü olmaz diye.Bizim işimiz se hizmet.operatörlerin yogun olmasi kurumun işini yapmadığı anlamına gelmez..Asılsız Çağrılar çok fazla olduğundan dolayı yoğunluk. Keşke asılsız Çağrılar üzerine haber yapsaydiniz halkı bilinçlendirmek adına. O psikiyatr ne kadar tanıyor biliyor ortama girmiş mi?Yada siz haberi yapan gazeteci Bey.?112Acil çağrı merkezi çalışanı olarak sizi kınıyorum. Halkı umutsuzluğa dusurmemenizi tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here