Organ bağışında hedef Türkiye birinciliği

0
63

İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Mehmet Burak Öztop, Organ Bağışı Haftası’nda başarılı hastane ve sağlık çalışanlarını ödüllendirdi. Öztop “Balıkesir ili olarak 2018 yılında milyon nüfusa göre 27-28  kadavra donör sayısına ulaşarak  Türkiye 1.si olacağız”dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nde düzenlenen tören ile organ bağışı ve naklinde başarılı çalışmalara imza atan hastaneler ve sağlık personeli ödüllendirildi.  İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop “ Organ ve doku nakli tüm dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemidir ve günümüzde nakillerin çok olumlu sonuçları mevcuttur. Bununla beraber organ yetmezliği sorunu, tüm dünyada artmakta, kendisine organ nakledilmesini bekleyen birçok insan, hastanelerde uygun organ beklerken yaşamını yitirmektedirler. Bugün, Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre; 22.376 hasta böbrek nakli, 2.142 hasta karaciğer nakli 1.072 hasta kalp nakli için beklemektedir. 2018 yılında ülke genelinde 3216 böbrek nakli, 1320 karaciğer nakli ve 72 kalp nakli gerçekleştirilmiştir.

Organ ve doku nakli bekleyenler listesine her yıl 4000 kişi eklenmektedir. Her yıl 2000 kişi ise organ nakli olmayı beklerken, uygun organ bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Organ naklinin etik açıdan uygunluğu artık hem din adamları hem hukukçular hem de hekimler tarafından oybirliği ile kabul görmektedir.Bizleri organ ve doku bağışı konusunda bu denli üzerinde durmaya iten neden; beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ bağışı gerçekleştirebilme çabasıdır. 2018 yılının başından bugüne kadar hastanelerimizde 63 beyin ölümü tespiti yapılmış ve 33 tanesinin aileleri tarafından organları bağışlanmıştır. 2018 yılında Sağlık Müdürlüğümüzün ve hastanelerimizin çalışmaları ile 3196 kişiye organ bağış senedi düzenlenmiş ve 2458 organ bağışı senedi ile Balıkesir Devlet Hastanesi Türkiye 1.si, 26 beyin ölümü ve 18 donör ile Türkiye’de 3.sırada olan Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi ‘ni de tebrik ediyorum. Balıkesir ili olarak 2018 yılını milyon nüfusa göre kadavra donör sayısında 27-28 pmp ile Türkiye 1. olarak tamamlayacağız. Bu sayının arttırılması için katkıda bulunan tüm kurumlarımıza ve vatandaşlarımızın ilgisine ve desteğine teşekkür ediyorum”dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here