OSB Bölge Müdürü Eray: Gümrük Müdürlüğü 2021’de

0
505

ÖZEL HABER – Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray, bölgenin gelişen Balıkesir’in üretimin gücü olarak, Balıkesir ile birlikte gelişmeye ve genişlemeye devam ettiğini söyledi. Eray, “OSB’de 2016 yılında 4 bin 800 kişi istihdam edilirken bu sayı 2020 yılında 12 bin kişiye çıktı. 1. Etap genişleme bölgesinin kamulaştırma çalışmaları bitti, 10 bin metreküp atık su arıtma tesisi projesi yarın ihale ediliyor. Gümrük Müdürlüğü de 2021 son çeyreğinde hizmete girecek” dedi.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 156 hektarlık 1. Etap genişleme alanındaki kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray, bölgedeki son gelişmeleri HABERCİ’ye anlattı.

“ÇALIŞAN SAYISI 12 BİNE ÇIKTI”

OSB’de 2016 yılında 4 bin 800 kişi istihdam edilirken bu sayının 2020 yılında 12 bin kişiye çıktığını kaydeden Eray, “Bu istihdam sayısı tabi ki yeterli değil. Genişleme sürecinde olan Organize Sanayi Bölgesi 1.5 kat daha 776 hektar genişliyor. Bu genişlemenin biz 1. Etabını 156 hektar alanı tamamen kamulaştırdık. Bir ay içerisinde de alt yapı inşaatı başlayacak, parsel tesviyesi, yolların yapılması ile sanayicilerimize parseller hazır olarak teslim edilecek.

“1.ETAP GENİŞLEME ALANINA 40 FABRİKA KURULACAK”

1’nci Etap genişleme alanı bir milyon 560 bin metrekareden oluşuyor. 560 bin metrekaresi yol, hizmet destek alanı, yeşil alan olarak planlanmış, geri kalan bir milyon metrekaresi ise sanayi parsellerinden oluşuyor. 1. Etap genişleme alanında 35-40 fabrika kurulacak. 2. Etap kamulaştırma çalışmalarına da hemen başlıyoruz. Bir yıl içerisinde 2. Etap kamulaştırma çalışmalarını bitirip, 2022 yılında alt yapı çalışmalarına başlarız. Bizim hedefimiz 5-8 yıl içerisinde tüm genişleme alanlarında tüm kamulaştırma çalışmaları tamamlanmış, alt yapısı bitirilmiş, fabrikalar kurulmuş ve 35 bin kişinin çalıştığı Organize Sanayi Bölgesi haline gelmek” dedi.

“10 BİN METREKÜPLÜK ARITMA TESİSİ İHALESİ SALI GÜNÜ YAPILACAK”

Bölge Müdürü Mesut Eray, Organize Sanayi Bölgesi’nde mevcut arıtma tesisine ilave günde 10 bin metreküp atık su arıtma tesisi projesinin de bakanlık tarafından onaylandığını ve ihalesinin de Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  yapılacağını bildirdi.

Eray, sözlerine şöyle devam etti: “Arıtma Tesisi bir yıl içerisinde devreye alınacak. Bu konuyu üç yıldan bu yana bekliyorduk. Gümrük Müdürlüğü için de proje imza aşamasına gelindi. Ticaret Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgesi ve Sanayi Odası arasında üçlü bir protokol imzalanacak. Bir hafta 10 gün içerisinde protokol imzalanmasının ardından proje çalışmalarına başlayacağız ve 2021’in son çeyreğinde Gümrük Müdürlüğü Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde açılacak. Tüm bu projeler Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni marka haline getirecek. Marangozlar Sitesi diye bildiğimiz Altıeylül Ağaç İşleri Yapı Kooperatifinin 247 atölyesinden oluşan inşaat  devam ediyor. HEG Gıda, İşbir Elektrik fabrika inşaatları 2021 yılında üretime başlayacak. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin imar planını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunduk onay için bekliyoruz. 1. Etap ile alakalı ön talep de almaya başladık. 14 yatırımcıdan ön talep aldık, yönetim kurulumuz değerlendirip karar verecek.

“MESLEKİ EĞİTİME AĞIRLIK VERİYORUZ”

OSB yönetimi olarak mevcut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin yan tarafına Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kurduk. 5 atölye ve 5 dershanesi var. Bu sadece lise öğrencilerine değil fabrikaların oryantasyon eğitimleri burada yapılabilecek, meslek sahibi olmayan lise mezunları da burada eğitim alacak ve sanayimizde çalışacak. Fabrikalarımız ile en fazla ihtiyaç olan branşlarla ilgili anket çalışması yapıyoruz bu ankete göre burada hangi kurslar açılacağına öncelik vereceğiz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here