OSB, genişleyerek büyüyor

0
178

Organize Sanayi Bölgesi’nde birleşme sevinci yaşandı. Daha önceden Balıkesir OSB ve II. OSB Müdürlüğü olarak hizmet veren kuruluşlar tek çatı altında toplandı. Sanayi Odası Rona Yırcalı Toplantı Salonu’nda yapılan tanıtımda genişleme alanlarına ait ilk arsa tahsis sözleşmeleri imzalandı.

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından 20 Ocak 2021 tarihinde onaylanan birleşmeyle Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün hizmet alanı 688 hektar büyüklüğüne çıktı. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray, birleşmeyle birlikte organize sanayi bölgesinin genişleme çalışmalarının da hız kazandığını söyleyerek yeni alanlardaki alt yapı çalışmalarının başladığına dikkat çekti.

Balıkesir OSB Müdürü Mesut Eray, Balıkesir merkeze kurulacak Gümrük Müdürlüğü sürecinde çeşitli sorunlara neden olan Balıkesir 2. OSB ile Balıkesir OSB’yi birleştirme kararı aldıklarını ve bununla ilgili çalışmaların tamamlandığını söyledi.

ERAY: GÜCÜMÜZÜ SANAYİCİDEN ALIYORUZ

Eray, hedeflerinin ülke genelinde marka bir OSB’ye dönüşmek olduğunu söyleyerek bu bağlamda yatırımcının önünü açmak ve prosedürleri azaltmak adına Balıkesir 2. OSB ile Balıkesir OSB’nin birleştiğini ifade etti.

Eray, yaptığı sunumda şunları söyledi: “Her şeyden önce biz gücümüzü sanayiciden alıyoruz. Aynı anlayışla Balıkesir II. Kısımdaki sanayicimize de hizmet edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Her iki organize sanayi bölgesinin bitişik konumları, bizim Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin genişleme sürecinde olması, kurulu tesislerin yeterli seviyede olması, teknik personel ve ekipmanlarımızın tam olması ve her iki organize sanayi bölgesinin de karma olması sebebiyle benzer yatırımcıya yatırım imkanı sağlamasından dolayı Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi çatısı altında birleşmeyi gerçekleştirdik. Birleşmeyle ilgili ilk çıkış noktası Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması kapsamında her iki organize sanayi bölgesi yönetiminin bir araya gelmesi ve Gümrük Müdürlüğü arazisinin bir kısmı II. OSB’ye bir kısmı da bize aitti. Kadastral işlemlerle biraz uzamayla alakalı sıkıntı olacaktı ve birleşme konusu görüşülmeye başlandı. 29 Ocak 2021 tarihinde her iki organize sanayi bölgesinin birleştirilmesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylandı.

“688 HEKTAR BÜYÜKLÜĞE ULAŞTIK”

İki birleşmeden sonra bizim genişleme alanlarımız hariç 688 hektar toplam büyüklükte 206 parselin olduğu, üretimde 178 fabrikanın olduğu ve 15 bin kişinin çalıştığı Türkiye’deki 325 Organize Sanayi Bölgesi arasında da ilk 15’inin içine girmiş bir Organize Sanayi Bölgesi hem üretime hem de ekonomiye destek vermektedir. Biz bir ay önce genişleme alanlarımızla alakalı imar planımızı bakanlığa sunduk, komisyondan geçti ve alt yapı projemizi hazırladık, kamulaştırmalarımızı tamamladık. Yaklaşık 3 ay önce de alt yapı projemizle ilgili ihalemizi gerçekleştirdik. 1 Mart itibariyle alt yapı inşaatı için yer teslimini yaptık. 270 takvim gününde biz buradaki arazilerimizi parsel tesfiyesi yapılmış, kot farkı varsa istinat duvarları yapılmış ve yolları hazır bir şekilde arsa tahsis sözleşmesi imzalayacağımız sanayicilerimize tahsis etmeyi taahhüt ediyoruz. Bugün de sembolik olarak Döşemenler Otomotiv, Bekki Grup ve Akçalı Boya ile arsa tahsis sözleşmesini imzalayacağız.”

YILMAZ: TÜRKİYE’NİN 15’NCİ BÜYÜK OSB’Sİ OLDUK

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise; yerel yönetimler olarak yatırımcıların önünü açmak için çalıştıklarını söyledi ve yatırım yapacak firmalara vergi mükellefiyetlerini Balıkesir’e taşımları için ricada bulundu.

Yılmaz, “Balıkesir’in uyumunu, Balıkesir’in birlikte çalışmasını ortaya koyan güzel bir birleşmeyi imza altına alıyoruz. Gümrüğün kurulma aşamasından neden birleşmiyoruz noktasına gelinceye kadar ben de hep bu toplantıların içindeydim. Bu şehrimize hayırlara vesile olacak güzel bir birleşme oldu. Ama işin aslı şu; Balıkesir birlikte olmanın, beraber olmanın gücünü Türkiye’deki 15’inci büyük organize sanayi alt yapısını, işletmesini kurmuş oluyor. İnşallah 2024 geldiğinde bu organize sanayimizin daha üst çıtalara çıktığını, 38-40 bin kişinin çalıştığını Balıkesir’imize değer üstüne değer kattığını arzu ediyoruz.

“VERGİ LEVHALARINIZI BALIKESİR’E TAŞIYIN”

Bir yerel yönetici olarak tabi sanayicimizin vergi levhasının Balıkesir’de olmasını biz arzu ediyoruz. OSB yönetim kurulundaki arkadaşlara da rica ediyoruz; gelen firmalara vergi dairelerini Balıkesir’e getirirlerse bunun şehrimize katma değeri, çarpanı çok yüksek oluyor. Bu hususta da Mütevelli Heyetlerimiz, yönetim kurulumuz bu küçük ayrıntıya dikkat edip, eğer firmaların vergi merkezlerini Balıkesir’e alırlarsa çok daha memnun oluruz. Yeni bugün anlaşmaları imzalayacak şirketlere, yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz, hayırlı olsun diyoruz. Elinizi çabuk tutun Balıkesir’de çok gözüken, zamanla çok aza dönüşebiliyor, kapışılabiliyor.”

VALİ ŞILDAK: HER İKİ OSB’MİZ BİRLEŞTİ

Törende son olarak konuşan Vali Hasan Şıldak da; her zaman sanayicinin yanında olduklarını söyledi. Balıkesir’in konumu nedeniyle yakın gelecekte daha da güçleneceğini ifade ederek özetle şunları dile getirdi: “Balıkesir’de güç birliği oluşturmanın, sanayi alanında tek çatı altında birleşmenin, uyumun, iş birliğinin en güzel örneklerini yaşıyoruz. Uzunca bir süreç içinde ve Gümrük Müdürlüğü’nün oluşum sürecini bir vesile olarak kullanıp her iki Organize Sanayi Bölgemiz şehrimizin bütün dinamiklerinin de desteğiyle bugün Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde birleşmiş olmanın heyecanı ve coşkusunu yaşıyor 29 Ocak 2021 itibariyle de bu birleşme resmiyet kazanmış oldu. Bugün bu pandemi şartlarında gerçekleştirdiğimiz mütevazi törenle de bunu tescillemiş olacağız, kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.

“GÜÇLENEN YAPISIYLA OSB’MİZ YATIRIMCIYA HİZMET EDECEK”

Sanayi tabi ana sektör, Balıkesir’de güçlenen sektör ve bende inanıyorum ki buradaki yapılanma, genişleme süreçleri, alt yapısı, Organize Sanayimizin rotasyonu, Balıkesir ilimizin kazandığı önem, ülkemizin batı bölgesindeki bu ulaşım ağlarının ortasında yer alması süreçleri hep birlikte ilerliyor. Buranın çok daha genişleyen, güçlenen bir yapıyla sanayicimizin hizmetinde olacağına ben de yürekten inanıyorum. Yine belirtmek isteriz ki Organize Sanayi Bölgemiz pek çok gelişmeyi bu arada yürüten bir süreç içinden geçiyor. Böylesine bir süreçte bu birleşmenin gerçekleşmiş olması da gerçekten son derece olumlu şartların daha güçlenmesine bir fırsat oluşturuyor. Bu birleşme sürecini destekleyen, hazırlayan, sürecin hızlanmasına vesile olan başta her iki OSB’nin yönetim kurullarında görev alan kıymetli iş insanlarımız, sanayicilerimiz, bürokratlarımız ve müteşebbis ben her iki bünyedeki değerli çalışanlarımıza emeklerinden, katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Böylesine güzel bir açılımı, birleşmeyi gerçekleştirmiş oldular. İl Sanayi ve Teknoloji Müdürümüz, Organize Sanayi Bölgesi Müdürümüz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, yönetim kurullarımızın değerli üyeleri ve oda başkanlarımızın son derece önemli katkıları var bu sürecin gerçekleşmesinde. Ben de son döneminde bulunmuş oldum. Bu heyecanı sizlerle paylaşmak istiyorum.”

ARSA TAHSİSLERİ İMZALANDI

Konuşmaların ardından Balıkesir OSB çatısı altında birleşerek görev süresini tamamlayan Balıkesir 2. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri Metin Gültepe, Ahmet Uçar, Gürsel Ötegengil, Ergin Birgül, Tuncer Dökücüoğlu ve Akın Ünal’a teşekkür plaketleri protokol üyelerince takdim edildi.

Törenin son bölümünde ise Balıkesir OSB’nin yeni genişleme alanlarına yatırım yapan Döşemeler Otomotiv Sahibi Tahsin Döşemen, BEKSAN grup adına Abdullah Bekki ve Akçalı Boya sahibi Akın Akçalı ile arsa tahsis sözleşmesi yapıldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında yapılan imza törenine Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula ve yeni genişleme alanına yatırım yapacak üç firmanın yetkilileri katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından genişleme alanlarında arsa tahsis sözleşmesi imzalanmasının ardından da II. OSB Müdürlüğü’nde görevli personel ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür plaketi verildi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here