Otizmli çocuklar pazarcı oldu

0
61

Sebzeciler ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanlığınca kendilerine tahsis edilen tezgahın başına geçen otizmli çocuklar, havuç, portakal, muz, marul ve diğer sebzelerin satışını yaptı.

Balıkesir’de otizmli çocuklar, sebze ve meyve sattı. Karizma pazar yerinde satış yapan minikleri Vali Ersin Yazıcı’da ziyaret ederek, alışveriş yaptı. Bu sinerjinin toplumda daha yüksek düzeyde otizm farkındalığı oluşturmasını dileyen Vali Ersin Yazıcı, otistik çocukların toplumsal hayatta varlık göstermeleri ve kendilerine yer bulmalarının, tüm toplumu zenginleştireceğini ve güçlendireceğini kaydetti.

Çocukların sosyal ve kültürel etkinlikler başta olmak üzere hayatın her alanında yer alması gerektiğini ifade eden Vali Yazıcı, “Amacımız otizmli çocuklarımızı hayata kazandırmak, otizmle ilgili farkındalık oluşturmak ve toplumun her kesimine otizmin ne olduğunu anlatmaktır. Bugün çok güzel bir etkinlik planlandı. Dışarıya çıkamayan çocuklarımız şu anda tezgahın başında satış yapmaktalar. Bu çok güzel bir şey” dedi.

“OTİZM AŞILAMAYACAK BİR SORUN DEĞİL”

Çocukların ilgiyle, sevgiyle, eğitimle önümüzdeki yıllarını daha kaliteli hale getirmek için hep birlikte çalışmalar yapmak gerektiğini ifade eden Yazıcı, birlikte hareket edildiği takdirde otizmin aşılamayacak bir sorun olmadığını dile getirdi.

Son yıllarda sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli bireylere önemli haklar sağlandığını kaydeden Vali Ersin Yazıcı, “Biz inanıyoruz ki; toplumda otizmin farkındalığı oluşursa ve toplum çocuklarımıza destek verirse yani sevgiyle çıktığımız yolda sevgi ile devam edersek bu özel çocuklarımız da çok başarılı olurlar. Otizm için toplumsal bilinçlendirmeye çok ihtiyacımız var. Otizmli çocuklara hep beraber sahip çıkmamız lazım” diye konuştu.

“TEK TEDAVİ ÖZEL EĞİTİM”

Otistik çocukların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmelerini hedeflediklerini ifade eden Yazıcı, “Her çocuğumuzun, en iyi eğitimi alması bizim öncelikli hedefimizdir. Otizmin bugün için bilinen tek tedavisi özel eğitimdir. Özel Eğitim Uygulama Merkezlerimiz, özel çocuklarımızın topluma kazandırılmasında ve onların eğitimlerini en iyi şekilde almaları için gücümüze güç katmaktadır. Memnuniyetle belirtmeliyim ki, yapılan yasal düzenlemelerle engellilerin sosyal, ekonomik, kültürel hayata katılmasına ilişkin yapılan çalışmalar her geçen gün daha iyiye gidiyor. İlimizde de bunun yansımalarını görüyoruz. Güçlü ve dinamik bir yapıya sahip devletimiz, engellilerin eğitim, istihdam, sağlık hizmetleri, bakım ve sosyal güvenliğe ilişkin sorunlarının çözümünde gücünü her daim hissettirerek, duyarlılık ve farkındalık oluşturma yolunda ilerlemeye devam edecektir” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here