Oto boyada 44 yıllık tecrübe

0
3893

Birçok meslek dalının faaliyet gösterdiği KÜÇÜKSAN’da meslek gruplarının nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz Yeni Sanayi Sitesi Cumhuriyet Caddesi No: 6 adresinde bulunan Pala Oto Boya adlı işyerinin sahibi Süleyman Palalı oldu. Palalı ile mesleğini, işlerini, meleğin geleceğini ve gençlere yönelik önerilerini konuştuk

44 yıldır Oto boyacılığı mesleğini yapan Süleyman Palalı, eski yöntemlerle boyama sistemlerinin kalktığını çeşitli yöntemlerle araçların kısa sürede boyandığını söyledi.

Sektördeki çırak açığının Çıraklık Eğitim Merkezleri tarafından giderilmeye çalışıldığını belirten Palalı, “Artık kafan çalışmıyorsa sanayiye git” devrinin bittiğini belirtti. Ailelerin artık çocuklarını sanayiye vermek istememeleri nedeniyle her meslekte olduğu gibi oto boyacılığında da çırak sıkıntısının yaşandığını dile getiren Palalı, “44 yıldır oto boya işi yapıyorum. Dünden bugüne oto boyada çok şey değişti” dedi.

“ASTAR VE MACUN KALİTESİ BOYA ÖMRÜNÜ UZATIYOR”

Son kat boyadan önce alt işçilik denilen astar ve macundaki kalitenin, boyanın uzun süre gitmesine sebep olduğunu ifade eden Palalı, kaportacının ufak tefek hatalarını oto boyacılarının kapattığını söyledi. Araç boyamada önce zımparalama işleminin gerçekleştirildiğini, hasarlı bölgelerin alt kısmına girebilecek şekilde o bölgenin açıldığını, o bölgede macun ve astar işinin yapıldığını anlatan Palalı, daha sonra aracı astar işlemine hazırladıklarını belirtti.

Astarın, sac ile boyayı yapıştırmayı sağladığını, boyanın duruma göre birkaç kat olabildiğini ifade eden Palalı, kıştan önce arabaya pasta cila yapılmasının faydalı olacağını söyledi.

“OTO ŞAMPUANI KULLANIN”

Pasta cila ile ufak tırnak çiziklerin kaybedildiğini, deterjanla yıkanan araçta, deterjan izinin kalabildiğini aktaran Palalı, araç sahiplerine fırça değil sünger, deterjan değil oto şampuanı kullanın önerisinde bulundu.

Palalı, “Araca fırça sürülmesini de çok önermiyoruz. Süngerle ve normal suyla yıkanmasını öneriyorum. Daha sonra aracı silmek daha mantıklı” dedi.

“ARAÇ KAPLAMAYI ÖNERMİYORUM”

Araç kaplama işini önermediğini de dile getiren Süleyman Palalı, kaplamanın sökülürken boyaya zarar verebildiğini, boyayı kaldırabildiğini belirtti.

“ARAÇLAR VAR OLDUKÇA BU SEKTÖR ÖLMEZ”

Boya sektörünün ölmeyecek bir sektör olduğunu araçların var olduğu sürece boyaya da ihtiyaç olacağını anlatan Palalı, “Kaporta, elektrikçi, boyacı. Araçlar var olduğu sürece var olacak sektörler” diye konuştu.

“YAPTIĞIM İŞİN ARKASINDAYIM”

Kaliteden ödün vermediğini, yaptığı işin arkasında olduğunu, müşteri memnuniyetine önem verdiğini anlatan Süleyman Palalı, “Araç sahipleri sanayide gelişmiş, yetişmiş ustaları tercih etsinler. İşi ehline versinler. O zaman araç ve müşteri kazanır. İnsanlarda boya takıntısı olmamalı. Genelde boya yapıldığında aracın kaza yaptığı için boyandığı düşünülür. Bu yanlış. Bazı araç sahipleri en küçük çizikleri bile boyatıyor. Düzgün ve iyi bir usta tarafından yapılmış boyaysa sıkıntı olmaz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here