Özbay: Asgari ücret arttırılmalı

0
225

Tes-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Necdet Özbay, yaptığı açıklamada Türk-İş’in araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırının 2 bin 431 lira olduğunu, yoksulluk sınırının ise 7 bin 918 lira 82 kuruş olduğunu söyledi. Özbay, açıklamasında “Yürürlükteki asgari ücret, dört kişilik bir ailenin zorunlu gıda harcaması tutarı olan açlık sınırının bile altında” dedi.

“ASGARİ ÜCRET, AÇLIK SINIRININ ALTINDA”

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde Türkiye’de çoğu küçük ve orta ölçekli iş yerlerinin üretimlerine ara vermesinin veya kapanmasının, işçilerin işsiz kalmasına, büyük bir bölümünün ücretsiz izne çıkarılmasına veya kısa süreli çalışmalarına neden olduğunu ifade eden Özbay, “Araştırmada, ücretli çalışanların değil birikimlerinin olması, ihtiyaçlarının çoğu için borçlanarak geçimlerini sürdürdüğü aktarılarak, ücretsiz izne çıkarılan  işçilere sağlanan nakdi ücret desteğinin günlük 39,24 lira tutarıyla net aylık asgari ücretin yarısından az olduğu ortaya çıktı” dedi.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilen işçilerin en düşük aylık gelirinin asgari ücretin yüzde 60’ı oranında olduğunu ifade eden Başkan Özbay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İşsizlik sigortası kapsamında olan işçilerin en düşük gelirleri ise asgari ücretin yüzde 40’ı düzeyindedir. Buna karşılık net asgari ücret günlük 77,49 aylık net 2.324,70 lira olarak bu yılın sonuna kadar geçerli. Bu veriler çalışanların ekonomik durumunu ortaya koyuyor. Yürürlükteki asgari ücret, dört kişilik bir ailenin zorunlu gıda harcaması tutarı olan açlık sınırının bile altındadır. Dört kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafı tutarı yılın ilk yarısında önceki yılsonuna göre 268 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 874 lira artış göstermiştir. Son bir yıl itibariyle bakıldığında, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 364 lira, toplam hane halkı harcaması için 1185 liradır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here