Özbekistan’a açılacaklar

0
160

BASİAD heyeti Özbekistan’da Türkiye Özbekistan Büyükelçisi, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası, Semerkant Ticaret ve Sanayi Odası, Taşkent Valiliği, Semerkant Valiliği’ni ziyaret etti, Özbek firmaları ile karşılıklı ülke Ticaret Müşavirlerinin organizasyonunda ikili iş görüşmeleri yaparak; firma ziyaretleri gerçekleştirdi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BASİAD) 15 kişiden oluşan heyeti 18-22 Haziran tarihleri arasında Özbekistan’da bir dizi temaslarda bulunarak yeni pazar ve işbirliği arayışı çalışmalarını gerçekleştirdi.

Temaslar ilk iki gün Semerkant ve son iki gün Taşkent’te gerçekleşti. Heyetin ikili iş görüşmelerine ve ticari temaslarına Semerkant ve Taşkent Vali Yardımcıları eşlik etti.

BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal yaptığı açıklamada; “BASİAD heyeti olarak Özbekistan Büyükelçimiz Mehmet Süreyya Er’e nezaket ziyaretinde bulunduk. Ziyarette Türkiye Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker de hazır bulunarak, ticari ve ekonomik bilgilendirme yaptı. Türk Büyükelçiliği Taşkent’in en prestijli yapılarından bir tanesi. 1991 yılında Özbekistan Dış İşleri Bakanlığı olan bina ve tüm bahçe Türk Büyükelçiliği yapılması niyeti ile Türkiye Cumhuriyetine hediye edilmiş. Büyükelçi ile bir saat süren bir görüşmenin ardından Başkanımız Abdullah Bekki ziyaretin anısına Büyükelçiye Balıkesir Saat Kulesi maketini hediye etti” dedi.

ÖZBEK FİRMALARLA GÖRÜŞÜLDÜ

Semerkant’ta BASİAD heyetine eşlik eden Vali Yardımcısı Xodjaev Oybek Erkinovich katılımıyla çeşitli ziyaretler ve ikili görüşmeler gerçekleştiğini bildiren Baysal, “Semerkant Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edildi. Ziyarette Başkan Bekki ziyaretin anısına oda başkanına Balıkesir Saat Kulesi maketini hediye etti.

Yapılan çalışma ile eşleştirilen firmalar iş görüşmeleri adına mükemmel bir şekilde dizayn edilen ve aynı zamanda Semerkant sanayi ürünlerinin sergilendiği bir salonda görüşmelerini gerçekleştirdi. Balıkesirli firmalar talepte bulunan Özbek firmalar ile görüştü.

Heyet olarak Türkiye’de TOBB ile denk gelen kuruluş olan Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası temaslarını gerçekleştirdik. Programda yer almamasına rağmen Özbek tarafının talebi doğrultusunda Özbek odanın organizasyonunda gerçekleşen Özbekistan Fuarı ziyaret edildi. Ziyarette BASİAD heyetine Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı eşliğinde Ticaret ve Protokol Dairesi temsilcileri eşlik etti” dedi.

“TİCARET HACMİNİN ARTMASINI ARZU EDİYORUZ”

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki ise; fuar ziyaretinin ardından Taşkent’in en gösterişli binalarından birinde yer alan Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası ziyaretinde geliş amaçlarını açıkladı. Aynı din, aynı ırk, benzer dile sahip kardeş iki ülkenin buluşmasının her zaman büyük bir anlama sahip olduğunu ve Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin artmasını arzu ettiklerini söyledi.

Programın genelini değerlendiren BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Bugüne değin gerçekleştirdiğimiz en önemli dış temaslardan biri oldu. Burada fabrika kuran, ticaret yapan ve gerçekleştirdiği ihracatı bayi ağına çeviren Balıkesirli iş adamları dolayısı ile çok büyük bir gurur yaşadım. Bundan böyle Balıkesir ekonomisi adına bizlerin yapacağı en güzel çalışmalar bu tür çalışmalar olmalıdır. Gördük ki; Balıkesirli firmalar iradelerini ve azimlerini ortaya koyduklarında dünyanın dört bir köşesinde yapamayacakları iş yoktur” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here