Pandemi fırsatçılığı mı?

0
45

Üreticiden 39 liraya çıkan kıymalık et kasaba gelene kadar 58 lirayı buldu. 42 liraya üretilen kuşbaşı ise 62 lirayı gördü. Üreticiler, “Aracılar ciddi kar elde etti” diyor.

Kasap ve marketlerde et fiyatları pes dedirtti. Kasaplarda kıymanın kilo fiyatı 58- 60 lira arasında değişirken, üreticiden direkt tüketiciye satış yapan market zincirlerinde kıyma fiyatı 42 liradan başlayıp 74 liraya kadar çıkıyor. Dana kuşbaşı ette ise kilo fiyatı 45-80 lira arasında değişiyor. Hayvan üreticisi ise rafta ikiye katlanan rakamlarla ilgili tepkili.

FATURA ÜRETİCİYE Mİ KESİLİYOR?

Dolardaki yükselişle ithal yem fiyatları arttığı için 34-35 lira bandındaki karkas etin fiyatı 38- 40 liraya çıktığı öne sürüldü. Ancak market ve kasap raflarındaki fiyatlar 70 lirayı aşmış durumda. Bu durumun faturasının ise üreticiye kesildiği ifade ediliyor. Üreticiler çok düşük kârlarla hayvanını kesip satıyor. Aracıların, bu sürede pandemiyi bahane edip inanılmaz kar elde ettikleri öne sürüldü. Kasaplar ise pandemi sürecinde satışlarının ciddi oranda azaldığını bunun üstüne maliyetler de eklenince fiyatların arttığını belirtiyor.

ET FİYATLARI

Dana Kıyma 58 lira. Dana kuşbaşı 62 lira. Dana biftek 80 lira. Dana antrekot 85 lira. Köfte çeşitleri 54 lira. Kuzu gerdan 55 lira. Kuzu kol 60 lira. Kuzu but 62 lira. Kuzu pirzola 95 lira. Kuzu şiş 80 lira. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here