“Pandemide hemşireler üzerindeki yük büyüdü”

0
78

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şubesi tarafından ‘Dünya Hemşireler Günü’ nedeniyle yapılan açıklamada angarya işlere, artan mesai yüküne ve adaletsiz ödemelere dikkat çekildi.

SES Balıkesir Şubesi tarafından yapılan açıklamada her bin kişiye iki hemşirenin düştüğü Türkiye’de pandemiyle artan iş yükünün hemşireleri adeta tüketmiş durumda olduğu vurgulandı.

Ağır iş yüküne rağmen düşük ücretle çalıştırılan hemşirelerin bir de geçim sıkıntısı yaşadığının belirtildiği açıklamada, “Ücretleri düşmesin diye emekli olamayanlar bir yana ay sonunu getirebilmek için ekstradan nöbet tutanlar çoğalıyor” denildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 2020 yılı itibarıyla dünyada 27.9 milyon hemşirenin bulunduğunun ifade edildiği açıklamada, “DSÖ’nün verilerine göre dünyada 6 milyonluk hemşire açığı bulunuyor ve bu açığın yüzde 89’u düşük ve düşük-orta gelirli ülkelere ait. Pandemi ile birlikte hem rakamlar hem de hemşireler üzerindeki yük büyüdü. Artan çalışma yükünün altında ezilen hemşireler fazla mesai, standartların çok üstünde hemşire hasta oranı, açlık sınırının biraz üstünde maaş, adaletsiz ödenen ve sağlık hizmetlerini ticarileştiren ek ödeme sistemi ile boğuşurken mesleklerini de hakkıyla yapmaya çalışıyor” ifadelerine yer verildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here