“Pandemide kadına yönelik şiddet arttı”

0
435

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan ile son günlerde kadınlara ve hayvanlara yönelik artan şiddet olaylarını değerlendirdi. Ceylan, şiddetin ailede öğrenildiğini belirterek, “Şiddet öğrenilen bir davranış, çocuk ilk ailede sosyalleşiyor. Şiddeti ailesinde görüyorsa ikinci sosyal çevresi olan arkadaşlarında uygulamaya başlıyor. Böyle büyüyen çocuk şiddete başvuruyor” dedi.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Ceylan, “Kadına yönelik şiddet Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım’larda dile getirilmeye başlandı ondan sonra dikkatimiz bu yöne çevrildi. Şiddeti çok küçük yaşta öğreniyoruz. Bizim jenerasyonda ailede, okulda bir öğretme metodu olarak bize gösteriliyordu. Şiddete sadece fiziksel olarak bakmamak lazım. Ekonomik, psikolojik türleri de var. Şiddet öğrenilen bir davranış, çocuk ilk ailede sosyalleşiyor. Çocuk şiddeti ailesinde görüyorsa ikinci sosyal çevresi arkadaşlarında uygulamaya başlıyor. Böyle büyüyen çocuk şiddete başvuruyor” dedi.

“TOPLUMSAL DUYARLILIK VURGUSU”

Pandemi sürecinde aile içi şiddetin arttığını söyleyen Ceylan, “Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin yaptığı araştırmaya göre, pandemide şiddet gördüğü için çağrı merkezine gelen aramalar 5 kat artmış. Hacettepe Üniversitesi’nin 2014 yılında yaptığı bir araştırmaya göre şiddete uğrayan kadınların yüzde 89’u hiçbir yeri aramıyor, kimseye söylemiyor. Toplumun bu konuya duyarlılığı artması ve ALO 183, Kadın Destek Uygulaması (KADES) gibi uygulamalardan sonra bu rakamın yüzde 50’ye düştüğünü görüyoruz. Artık şiddet gören kadın ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’ demiyor ve birlerine ulaşmaya çalışıyor. Ama bu uygulamalar yeterli değil örneğin akıllı telefonu olmayan kadınlar KADES’i indirip, kullanamaz. Bu zamana kadar bu uygulamayı 630 bin kadın telefonuna indirmiş. Görünmeyen, bilinmeyen daha çok vaka olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYADA DA KADINA YÖNELİK ŞİDDET ÇOK ARTTI”

Pandemide mahkemelerin aile içi şiddet davalarına öncelik verdiğini anlatan Ceylan, “Türkiye bunu yapan birkaç ülkeden biri. Kanunlar şiddetin caydırıcı olması için yeterli fakat uygulanması gerekiyor. Kadınlar şiddeti gördükleri anda bu sadece bir tokat bile olsa mutlaka yardım almaları gerekiyor. O şiddet bir tokatla kalmaz. İçişleri Bakanlığı ciddi bir çalışma başlattı, personel alımı yaptı. Elektronik kelepçe uygulaması ocak ayında başlıyor. Kolluk güçleri de bu konuda yeteri kadar eğitim alırsa şiddet önlenebilir. Polisin takip etmesi, kadını korumaya alması gerekiyor” dedi.

“SAHTE HESAPLAR ÜZERİNDEN ÇOK FAZLA YALAN HABERLER DOLAŞIYOR”

Ceylan, sosyal medyada da kadına yönelik şiddetin çok arttığını, bununla ilgili de bir düzenleme gerektiğini ifade ederek, “Belki kanun çıkarılabilir. Bu düzenlemeler dünyada tartışılıyor. Sahte hesaplar üzerinden çok fazla yalan haberler dolaşıyor, linç kampanyaları yapılıyor. Sosyal medyada paylaşım yapan herkes bunun arkasında durmalıdır. Buna yönelik bir yasanın çıkması şart” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here