Paraguay Büyükelçisi Canbey’i ziyaret etti

0
123

Paraguay Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta, geçtiğimiz hafta Paraguay’a ‘6. Küresel Genç Parlamenterler Konferansı’ için TURKPA temsilcisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsilen giden Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey’i TBMM’de ziyaret etti.

Türkiye-Paraguay arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için son yıllarda önemli gelişmelerin ve temasların olduğunun altını çizen Ak Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, özellikle tarım ve hayvancılık konularında çok önemli işbirliklerinin yapılabileceğini belirtti.

Türkiye’nin ve Balıkesir’in tarım ve hayvancılık potansiyelini Büyükelçi Caferino ile paylaşan Canbey, “Zeytin, zeytinyağı, kolonya, et, canlı hayvan gibi ürünlerde ticaret yapabiliriz. Türkiye özellikle demir-çelik ve Tekstil alanlarında da Paraguay’a ihracat yapabilir. Genç nüfusa sahip olan Paraguay ile ayrıca öğrenci değişim programlarıyla da insani ilişkilerimizi karşılıklı olarak geliştirebiliriz” dedi.

Büyükelçi Ceferino Adrian Valdez Peralta’ya Balıkesir Kertil Kolonyası ve Ayvalık Zeytinyağı hediye eden Canbey, Büyükelçi’yi Balıkesir’e davet etti. Büyükelçi’de Canbey’e Paraguay’a özgü el işlemesi bir tablo hediye etti.

BALIKESİR’E DAVET ETTİ

Paraguay Ankara Büyükelçisi Ceferino Adrian Valdez Peralta ise; “Sizlerin ülkemizi ziyaret etmesi bizi çok memnun etti. Paraguay’da çok güzel izler bırakmışsınız. Siz oradan ayrılırı ayrılmaz, bakanlığımız sizi ziyaret etmemiz konusunda bizlere talimat verdi. Biz de bugün sizi ziyaret ederek izlenimlerinizi almak ve kurulan bu dostluğu pekiştirmek istedik” dedi.

Büyükelçi Ceferino, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere Türkiye ile birçok alanda ticaret yapmak istediklerini söyleyerek, “İlişkilerimizin gelişmesi için her türlü teklife açığız ve çaba göstermeye de hazırız. Sizin Balıkesir Milletvekili olduğunuzu da biliyorum. Ziyarete gelmeden önce de şehrinizi inceledim. Özellikle sizin de söylediğiniz gibi zeytin ve zeytinyağı ve hayvancılık konularında sizlerle de işbirliği yapabiliriz. Balıkesir’de tarım ve hayvancılık konularında bize önereceğiniz firmalarla ticaret yapmaya hazırız” diye konuştu. Canbey, Büyükelçi’yi Balıkesir’e davet etti. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here