Pazarda Korona Virüs Etkisi

0
17

Balıkesir’de Cumartesi günleri kurulan pazardan vatandaşlar, mutfak ihtiyacını karşılamak için alışveriş yaptı. Ancak uyarılara rağmen pazara giden çoğu vatandaşın yeterli önlem almadığı gibi pazarcı esnafının da yeterli önlemi almadığı görüldü.

Cumartesi Pazarında önceki haftalardaki kadar yoğunluk yaşanmadı. Bazı pazarcı esnafı ve vatandaşlar maske ve eldivenle virüse karşı tedbir aldı. Pazarda çay satan seyyar satıcılar da cam bardaklar yerine tek kullanımlık plastik bardakla satış yaptı.

PAZARCI DA VATANDAŞ DA FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ

Görüştüğümüz bir pazarcı, zor durumda olduklarını ifade ederek, “Vatandaş geçtiğimiz hafta olduğu gibi pazara gelmiyor. Pazar bomboş. Çok önemli bir ihtiyacı varsa geliyor. Patates, domates, soğan. Bunların dışında alışverişe gelen yok. Devlet sanayiciler için bir dizi ekonomik plan açıkladı. Benzer ekonomik tedbirler biz pazarcılar için de alınmalı. Talep olmadığı için ürünler dallarında çürüyecek, pazarcı esnafı satış yapamayacak. Biz taş mı yiyeceğiz?” dedi.

SİFTAH YAPMAYANLAR VAR

Virüs salgını sonrası satışların oldukça düştüğünü söyleyen bir pazarcı esnafı, fiyatlarda bir değişiklik olmamasına karşın, siftah yapamayan Pazarcı esnafının olduğunu söyledi. Bir başka pazarcı, salgının Türkiye’de de görülmesinin ardından vatandaşların sebze ve meyve ihtiyaçlarını fazladan alıp stok yapmaya başladığını, yetkililerin çağrısı sonrası vatandaşların evden çıkmadığını ve bu sebeple pazarda tenhalık olduğunu belirtti.

PAZAR FİYATLARI

Fiyatlar: Kereviz kilosu 4 lira, turp 5 lira, Maydanoz demedi 1 lira, Havuç kilosu 3 lira. Dereotu demeti 1 lira. Marul 2 lira. Kelem 7 lira. Salatalık 8 lira. Kabak 8 lira. Bakla 10 lira. Pırasa 4 lira. Domates 6-7 lira. Biber 20 lira. Limon kilosu 10 lira. Muz 8-10 lira. Çilek 10 lira. Mandalin 8 lira. Elma 5 lira. Patates 3 kilosu 10 lira. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here