Perakende sektörünü konuştular 

0
89

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği, pandemi döneminden sonra perakende sektöründe yapılması gerekenleri ele aldı.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (BASİAD) düzenlediği perakende sektöründe yaşanan sorunlar ve pandemi döneminden sonra yapılması gerekenlerin ele alındığı toplantının açılışında konuşan BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, Balıkesir için de perakendenin hem ekonomik hem de toplumsal olarak ne kadar kritik bir sektör olduğunun pandemi döneminde daha belirgin hale geldiğini söyledi.

Baysal, “Temel ihtiyaç maddelerinin kesintisiz bir şekilde temin edilmesi tedarikçisinden lojistikçisine, perakendecisinden teslimat elemanına kadar ancak geniş bir ekosistemin eşgüdümlü olarak çalışmasıyla mümkün. Bu dönemi daha iyi anlayabilmek, sektörün yeni dinamiklerini önceden okuyabilmek, Balıkesir’de perakendecinin durumunu gözlemleyebilmek için e-ticaret, gıda ve organize perakendeyi farklı boyutları ile masaya yatırmıştık.  Perakende araştırmasını takiben sektörü ileriye taşıyacak adımları tartışmaya açmak üzere sektör temsilcilerinin görüşlerini aldık.

Özellikle pandemi ile tetiklenen dönüşüm sürecini, dijital dönüşüm trendlerinin sektör pratiklerine yansımalarını ve sektörün ihtiyaçlarını, destek beklediği alanları konuşma şansına eriştik. Perakendenin hem ekonomik hem de toplumsal olarak ne kadar kritik bir sektör olduğu pandemi döneminde daha belirgin hale geldi. Temel ihtiyaç maddelerinin kesintisiz bir şekilde temin edilmesi tedarikçisinden lojistikçisine, perakendecisinden teslimat elemanına kadar ancak geniş bir ekosistemin eşgüdümlü olarak çalışmasıyla mümkün olabilirdi. Zaman zaman aksaklıklar yaşanmış olsa da perakende sektörü bu dönemde başarılı bir sınav verdi. Perakende sektörü gerek ülkemiz ekonomisi gerekse sektör paydaşları için daha fazla değer yaratabileceğimiz bir dönüşüm geçiriyor. Şimdiki düşüncemiz Balıkesir perakendecisinin kaybının telafisidir” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here