Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt: Balıkesir, spor ve sağlık turizmi alanında marka şehir olma potansiyeline sahip

0
265

ÖZEL HABER – Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Balıkesir’in pansiyon, ikinci konut, butik otel ve küçük termal tesislerinin yoğun olduğu bir il olarak pandemi sonrası gelişecek yeni turizm anlayışı için önemli bir avantaja sahip  olduğunu söyledi.

Avcıkurt, “Temassız dijital işlemler, sosyal mesafeli turlar ve izole tatillerin ön planda olacağı, kişiye özel hizmetin ön plana çıkacağı ve küçük detayların önemli olduğu deneyim odaklı bir turizm için Balıkesir, spor ve sağlık turizmi alanında marka şehir olma potansiyeline sahip. Güvenlik algısı turistlerin bir bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkenlerdendir. Özellikle Bayram sonrası oluşacak ziyaretçi tercihleri için öncelikle ilimizin ve tüm turizm unsurlarının yerli ve yabancıya sağlık, hijyen ve güvenliği ön plana çıkaracak unsurlara vurgu yapmaları gerekir” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, Balıkesir’in sağlık ve spor turizmi alanlarında yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekebilmek için yapması gerekenleri HABERCİ’ye anlattı.

“GÜVENLİK ALGISI, SAĞLIK VE HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ”

Genel Yayın Yönetmenimiz Mahmut Acaröz’e konuşan Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt, “ Güvenlik algısı turistlerin bir bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle özellikle Bayram sonrası oluşacak ziyaretçi tercihleri için öncelikle ilimizin ve tüm turizm unsurlarının yerli ve yabancıya sağlık, hijyen ve güvenliği ön plana çıkaracak unsurlara vurgu yapmaları gerekir. Bu kapsamda, oksijeni, doğası, zeytini ve zengin coğrafi işaretli ürünleri ile şehrimizin misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacağı vurgusu yapılmalıdır. Bu konuda misafir deneyimleri de kanıt olarak gösterilmelidir. Güvenli turizm sertifikası ve yeşil yıldızlı tesislerin sayısı artırılmalı. Reklamlarda mutlaka misafirlerin kafasındaki sağlık, güven ve hijyen ile mutluluk kaygısını giderecek görsel kanıtlar kullanılmalıdır” dedi.

“BALIKESİR, SAĞLIK VE SPOR TURİZMİ ALANINDA MARKA ŞEHİR OLMA POTANSİYELİNE SAHİP”

Balıkesir’in pansiyon, ikinci konut, butik otel ve küçük termal tesislerinin yoğun olduğu bir il olarak pandemi sonrası gelişecek yeni turizm anlayışı için önemli bir avantaja sahip olduğuna dikkat çeken Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Avcıkurt,

“Temassız dijital işlemler, sosyal mesafeli turlar ve izole tatillerin ön planda olacağı, kişiye özel hizmetin ön plana çıkacağı ve küçük detayların önemli olduğu deneyim odaklı bir turizm için Balıkesir spor ve sağlık turizmi alanında marka şehir olma potansiyeline sahiptir. Güvenlik algısı turistlerin bir bölgeyi tercih etmesindeki en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle özellikle Bayram sonrası oluşacak ziyaretçi tercihleri için öncelikle ilimizin ve tüm turizm unsurlarının yerli ve yabancıya sağlık, hijyen ve güvenliği ön plana çıkaracak unsurlara vurgu yapmaları gerekir. Bu kapsamda, oksijeni, doğası, zeytini ve zengin coğrafi işaretli ürünleri ile şehrimizin misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacağı vurgusu yapılmalıdır. Bu konuda misafir deneyimleri de kanıt olarak gösterilmelidir. Güvenli turizm sertifikası ve yeşil yıldızlı tesislerin sayısı artırılmalı. Reklamlarda mutlaka misafirlerin kafasındaki sağlık, güven ve hijyen ile mutluluk kaygısını giderecek görsel kanıtlar kullanılmalıdır” diye konuştu.

“MARKA ÇALIŞMALARI ÖNEMLİ”

Balıkesir’in 2019 yılında teması ‘Sağlık ve Esenlik Turizmi’ olarak belirlenen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin birincisi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Avcıkurt, sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa Komisyonu tarafından birinci seçilerek ödülün sahibi olan Balıkesir destinasyon tanıtım ve marka çalışmalarında bunu vurgulamadır. Katma değeri yüksek bir turizm çeşidi olan ve Medikal (tıp), termal ve spa–wellness turizmi, ileri yaş ve engelli turizminden oluşan sağlık turizmi konusunda ilimizin potansiyeli ön plana çıkarılmalıdır. Geriatri turizmi açısından ilimiz büyük bir potansiyele sahiptir. Yaşlanan nüfus dikkate alınarak ‘Yaşlı dostu şehir’ ve ‘Yaşlı Dostu Turizm’ kavramı şehrin markalaşmasında önemli bir husus olacaktır. Bu pazar segmenti için ürün geliştirme ve pazarlama önem taşımaktadır. Balıkesir sağlık/termal/Wellness turizminde özellikle Batı Avrupa, Rusya ve Kuzey Avrupa (Norveç-İsveç-Danimarka) pazarına yoğunlaşabilir. Başta Avusturya, Almanya, Fransa gibi ülkelerde yaşayan Türkler olmak üzere emekli dernekleriyle temas kurulup ilimizi ziyaret etmeleri sağlanabilir.

“KAZDAĞLARI NİTELİKLİ TURİZM İÇİN KULLANILMALI”

Kazdağları için düşük yoğunlukta yüksek nitelikli turizm gelişimi öngörülebilir. Yöreselliğe ve özgünlüğe önem verilip, nitelikli personelin çalıştırıldığı, Alp Dağlarında başarıyla uygulanan, beden, ruh ve zihin sağlığı üçlüsünü kapsayan bir bütüncül sağlık anlayışı olan Welness Turizmi-Zindelik Turizmi Kazdağları için bir model olabilir. Termal turizm bu konsepte yapılabilir ve diğer turizm türleri ile entegre olabilir.

Yöremizdeki turizm tesislerinin oda donanımları ve ulaşım sistemleri yaşlı ve engelli turistlerin özel ihtiyaçları doğrultusunda yapılmalı.

Sağlık, ileri yaş ve engelli turizminin geliştirilmesi konusunda üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör işbirliği büyük önem taşıyor.

“AYVALIK’TA YABANCILARA DALIŞ TANITIMI YAPILMALI”

Dağı ve denizi ile tüm doğal zenginliklere sahip Balıkesir’de pandemi sonrası süreçte güvenli bir şeklide macera, eko turizm, kamp turizmi, dağ ve doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, yamaç paraşütü, uçurtma sörfü, rüzgar sörfü, jeep safari, trekking vb sporları yapabilme imkanı yerli ve yabancı ziyaretçilere anlatılabilir. Balıkesir’de  sualtı ve su üstü olmak üzere 30’dan fazla noktada su sporları yapılabiliyor. Türkiye’de tespit edilebilen en güzel su altı florasına sahip 10 dalış merkezi arasında gösterilen Ayvalık’taki 22 ada ve çevresi uluslararası turizm pazarında “Ayvalık-Dalış Merkezi” şeklinde bir marka olarak yerli ve yabancı tur operatörleri bölgeye davet edilerek yerinde tanıtımı yapılabilir ve bu yöreye, Mısır’ın Kızıldenizi örneğinde olduğu gibi paket programlarla ”özel ilgi turları ”düzenlenmesi mümkündür.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here