Psikiyatrist Bekir Ceylan: Kaygı bozukluğu yaygın bir sorun olmaya başladı

0
590

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada pandeminin mevcut sıkıntıları, yorgunlukları ve çözümsüzlükleri ikiye katladığını söyledi.

Yaşanan bu gelişmeler nedeniyle kaygı bozukluğunun yaygın bir sorun olmaya başladığını belirten Ceylan, “Pandemi sürecinde bir yılı aşkın süredir belirli kurallarla yaşamaya zorlanmak ve buna bağlı olarak değişen alışkanlıklar için yıpratıcı ve yorucu oldu. Bu durum da pek çok kişide kaygı bozukluğuna yol açtı” dedi.

“CORONAVİRÜSLE YAŞAMAK ZORUNDA OLDUĞUMUZU KABULLENECEĞİZ”

Virüse direnmeyin, kabullenin mesajı veren Bekir Ceylan, insanın kontrol edemediği şeyleri hayatın bir parçası olarak kabul etmesi gerektiğini ifade etti. Coronavirüsle yaşamak zorunda olduğumuzu kabullenip, tedbirlere devam edilmesini öneren Ceylan, böylelikle tehlikeyle birlikte kaygının da azalacağına dikkat çekti.

“SAĞLIKLI YAŞAMANIN YOLLARINI ARAYIN”

İnsanın psikolojisini koruması için en basit insani ihtiyaçlarını mümkün olduğunca karşılamasını öneren Ceylan, her şeyin bana ne iyi geliyor? sorusunun cevabında gizli olduğunu söyledi.

Hayatta sadece kendimizi düşündüğümüz, kendi ihtiyaçlarımıza odaklandığımız zamanların mutlaka olması gerektiğini anlatan Ceylan, “Bunu bencillik olarak düşünmeyin. Sağlıklı yaşamanın yollarını arayın. Kaygı bozukluğundan korunmak istiyorsanız sağlığınız için gerekli birtakım duygusal ihtiyaçlarınıza da hayatınızda yer açmalısınız. Bunlara yer açmak yerine duygularını değiştirmek nedense insanlara daha kolay geliyor. Günlük işlerinizi düzenleyin. Kendinize ne kadar nefes alabileceğiniz alan açabiliyorsanız o kadar sağlıklı olursunuz” diye konuştu.

“BAŞA ÇIKAMADIĞINIZDA UZMANA BAŞVURUN”

Yorgunlukları dinlendirebilecek bir hayat düzeninin insanı belirli bir oranda kaygı bozukluğundan koruyacağını anlatan Ceylan, “Eğer kaygı mekanizmanız kendi kendini tetikleyecek biçimde bozulduysa ve bunun bozulmasına sebep olan gerçek hayattaki şartlar devam ediyorsa, kendi kendine düzelmesini beklememelisiniz. Profesyonel destek için mutlaka bir Psikiyatri Uzmanına başvurulmalı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here