Psikiyatrist Ceylan: Çocuklar Her Şeyi Dağıtmayı Sever

0
380

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan’a, “Çocuğa düzenli olmak nasıl öğretilir?” sorusunu sorduk. Ceylan, çocuklu bir ev denince akla ilk gelenin, dağılmış ev eşyaları ve etraftaki oyuncakların geldiğini söyledi.

Çocukların, doğdukları andan itibaren düzenin ne olduğunu henüz bilmedikleri için bunu öğrenmelerinin biraz zaman alabildiğini belirten Ceylan, “Düzenli olmak bir alışkanlık olduğu için çocuğa küçük yaşta öğretilebilir” dedi ve “çocuğa düzenli olmak nasıl öğretilir?” konusunda ailelere yönelik olarak bilgiler verdi.

Genelde anne ve babaların ortak sorunu olan ev işlerinin düzenli olarak yapılmadığı zaman ilerleyerek daha büyük karışıklıklara neden olabileceğini söyleyen Ceylan, “Çocuklar her şeyi dağıtmayı severler. Oyuncaklarla oynar, kaldırmaz. kağıtları parçalar ve etrafa saçar, yedikleri ve içtiklerini etrafa döker ve bu durum onun için sıkıcı bir hal değildir. Özellikle anneler bu karmaşanın içinde boğuşurken zaman zaman stres yaşayabilirler. Anneleri etkileyen ve zor bir hal alan bu durumla tek başına savaşmak öyle ki pek de faydalı olmayabilir. Babaların da bu dönemde annelere olan desteği önemlidir. En azından yere düşeni ortadan kaldırmak, oyuncakları toparlamak anneye destek vererek çocuğun da bu tutumdan etkilenip zamanla yapmasını sağlayacaktır” dedi.

“ÇOCUKLAR TÜRLÜ TÜRLÜ OYUNCAKLARA SAHİP OLMAK İSTER”

Çocukların, türlü türlü oyuncaklara sahip olmak istediğini, anne ve babanın çocuğun sahip olmasına yardımcı olabileceğini, bazen aynı oyuncaktan bir tanenin bile yetmeyebileceğini belirten Ceylan, “Zamanla biriken bu oyuncaklar toparlanmaz bir hale gelebilir. Bu karışıklığı önlemek için ufak ayrıntılara dikkat edebilirsiniz” diye konuştu.

Ceylan’a, “Çocuğa düzenli olmak nasıl öğretilir?” diye sorduk.

İşte yanıtı: “Kırılan oyuncakları ortadan kaldırmak ve içlerinden dökülebilecek küçük parçaları eğer evde küçük bir bebek varsa mutlaka oyuncak kutusundan ayırmak gerekir. Gereksiz oyuncaklara yer vermemekte alanın açılmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun oyuncaklarını boy boy kutulara ayırabilirsiniz. Böylelikle küçük ve büyük parçalar birbiri ile karışmayacak ve oynanmak istendiği zaman oynanıp çocukla toplayarak kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz aynı oyuncakları her gün görmekten sıkılarak bir zaman sonra oynamayı bırakabilir. Bu formülle fazladan oyuncakları kaldırıp hem ortamın açılmasına hem de çocuğunuzun diğer oyuncaklarının da kıymetini bilmesine yardımcı olur. Çocuğunuzla yapacağınız bu depolama işlemlerini çocuğunuz rahatlıkla yapacak ve düzenli olmaya bu yolla hazırlanacaktır. Çocuğunuzun sizinle olan uyumunu ve sağladığı düzenden ötürü onu takdir etmek ve ödüllendirmek gerekir. Çocuğunuz odasını topladığında onu takdir edebilirsiniz. Eğer toplamak istemiyor ve dağınık bırakıyorsa kızmayın veya zorlamayın bir daha ki oyun diliminde cesaretli ve istekli olması için onu motive edebilirsiniz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here