Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan: Bırakın çocuklar oynasın

0
277

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, oyun oynayan çocukların öz güveninin daha yüksek olduğunu söyledi. Çalışan anne ve babanın çocuklarıyla iyi zaman geçiremediklerine inandığını, 0-6 yaş döneminde beyin gelişimini desteklemek için çok fazla uyarana ve oyuna ihtiyaç olduğunu anlatan Ceylan, ebeveynlerin çocuğuma yeterli olabiliyor muyum, diye kaygılanabildiğini söyledi.

“ÇOCUĞUN SEVDİĞİ VE KEYİFALDIĞI OYUNLARI TERCİH EDİN”

Nitelikli zaman geçirmenin sadece çocukla saatlerce yan yana olmak anlamına gelmediğini, çocuğa şimdi ve burada seninleyim, seninle olduğum bu süreçte zamanımı tamamen sana ayırıyorum ve bundan keyif alıyorum mesajının verilmesinin önemli olduğunu anlatan Ceylan, bu mesajı alan çocukların kendilerini duygusal, sosyal ve bilişsel anlamda iyi hissedeceklerini belirtti.

“ÇOCUKLAR SEVİLDİĞİNİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU HİSSETMELİ”

Oyun oynanan çocuğun daha sosyal olduğunu aktaran Bekir Ceylan, “Yapılan araştırmalarda oyun oynanan çocuğun, öz güveninin daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor” dedi. Anne ve babanın çocuklarıyla birlikte yaptığı plana sadık kalmalarını öneren Ceylan, “Çocuklarla yapılan planlar bozulmamalı. Çocuğun sevdiği ve keyif aldığı oyunlar tercih edilmeli. Anne ile babanın eğitici ve öğretici rolünün dışında bir de eğlendirici tutumu da çocuklar için çok önemli. Çocuklar sevildiğini ve değerli olduğunu hissetmeli” önerisinde bulundu.

“ÇOCUĞA SORUMLULUKLAR VERİLMELİ”

Çocuklara sevgi ve şefkati koşulsuz göstermenin önemine işaret eden Ceylan, “Çocuklara sevgi ve şefkati koşulsuz şekilde göstermek gerekiyor. Her konuda çocuğun desteğini almak çok önemli. Ayrıca, çocuğa sorumluluklar verilmeli. Çocuğa küçük görevler verilerek hem günlük yaşama entegre etmeli” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here