Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan: Kaygı, doğal bir duygudur

0
93

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, kaygı bozukluğunun doğal bir duygu olduğunu söyledi. Ceylan, birtakım egzersizlerle kaygıyla kurulan ilişkinin bize verebileceği zararları azaltmanın mümkün olabileceğini söyledi.

Koronavirüsün hayatımıza girdiği 1,5 yılı aşkın süreçte eskiden güvenli bir yer olarak bildiğimiz özgürce yaşadığımız dünyamızın çehresini, gözle görülmeyen ölümcül bir düşmanın her an peşimizde olduğu güvensiz bir yere dönüştürdüğünü anlatan Ceylan, herkesin bu süreçte kaygı duygusuyla az ya da çok karşılaştığına dikkat çekti.

“İNSANLARDAKİ KAYGI KATSAYISI ARTABİLİR”

Bazılarının sınav öncesi, bazılarının geçirdiği bir trafik kazasında, kiminin ise çocuğu eve geç geldiğinde ya da benzer durumlarda kaygı duygusunu daha önce de yaşadığını belirten Ceylan, salgının hala devam etmesinin yanı sıra, sonbaharın gelişiyle iş ve okul ortamına dönüşün, havaların soğumaya başlamasının da insanlardaki kaygı katsayısını artırabileceğine dikkat çekti.

“TÜM ACILARIN KAYNAĞI DİLDİR”

Kaygının, kişinin dış dünyasından veya iç dünyasından gelen bir uyaranla karşılaştığında yaşadığı, gerginlik duyguları, gerçek dışılık hissi, kontrolünü yitirme hissi, sersemlik, endişeli düşünceler ve artan kan basıncı, çarpıntı, boğulma hissi gibi fiziksel değişiklikler ile karakterize doğal bir duygu olduğunu ifade eden Ceylan, “Değer verdiğimiz şeyler yok olduysa veya yok olma tehlikesi altındaysa kaygı hissederiz. Bu da çok doğal bir duygudur. Sensörlerin tehlike anında çıkardığı ses ve ışık ile bizi uyarması gibi. Mekanik sistemlerin ne zaman uyarı verecekleri, uyardıkları konuya göre değişir.

Bizim duygusal sistemimiz de tıpkı bu uyarı sistemleri gibi dış dünyada olan biteni algı ve düşüncelerimiz aracılığıyla fark ederek kaygı, kızgınlık, üzüntü, öfke gibi tepkiler verir. Tüm bu uyarı sistemlerinin amacı kişiyi uyarmak ve haber vermektir. Bu anlamda olumlu ya da olumsuz tüm duyguların en önemli işlevi, çevreyi ve çevrede olup bitenleri fark edip ona uygun davranmamızı sağlamaktır. Kabul ve Kararlılık Terapisi’ne göre tüm acıların kaynağı dildir” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here