Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan: “Öfke tıpkı diğer duygular gibi herkeste olan bir duygudur”

0
228

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada öfkenin, tıpkı diğer duygular gibi herkeste olan bir duygu olduğunu, her yaşta insanın, belirli durumlar karşısında öfke hissedebildiğini söyledi.

Çocukların istediklerini yaptıramadıklarında ağlama krizlerine girdiklerini, bağırma, çığlık atma gibi davranışlarda bulunduklarını anlatan Ceylan, ergenlik dönemine gelindiğinde gençlerin kapıları çarparak, ebeveynine bağırarak, eşyaları fırlatıp atarak öfkelerini gösterdiklerini hatırlattı.

“ERGENLİK DÖNEMİNDE ÖFKE PATLAMALARI YAŞANABİLİYOR”

Ergenlik döneminde gençlerin, birçok duyguyu olduğundan daha yoğun yaşadığı için öfkeyi de yoğun yaşayabildiklerini anlatan Ceylan, “Öfke patlamaları gencin kendi benliğini ailesine veya başkalarına göstermenin bir yolu olarak ortaya çıkabiliyor. Bir başka deyişle ergenlik döneminde gençler var olduğunu ispatlama çabasıyla öfke patlamaları yaşayabiliyorlar. Yaşanılan her duygunun bir anlamı var.

Öfke bazen yaşanılan bir durum karşısında birincil duygu olarak çıkabilir, fakat çoğunlukla ikincil duygu olarak ortaya çıkmaktadır. Kıskançlık, reddedilme, haksızlığa uğrama, değersiz hissetme gibi birincil duygular kişinin öfkelenmesini tetiklemektedir. Bu sebeple de öfkenin altında yatan sebepleri anlayabilmek sorunu çözebilmek için çok önemlidir. Ergenlik dönemindeki gençlerin öfke sebepleri arasında şu gibi sebepler olabilir. Çocuğunuz bu dönemde ciddiye alındığını hissetmek isteyecektir” dedi.

“ERGENLİK DÖNEMİ, FİZİKSEL AÇIDAN DA ÇOCUKTA DEĞİŞİMLERİN OLDUĞU BİR DÖNEM”

Kararlarının önemsenmediğini düşünen gencin öfkelenebildiğini söyleyen Ceylan, “Ergenlik dönemi fiziksel açıdan da çocuğunuzda değişimlerin olduğu bir dönemdir. Bu değişiklikler sebebiyle çevresi tarafından alay edilen, dalga geçilen çocuk öfkelenebilir. Kendini yetersiz ve başarısız hissetmesi, hedeflerine ulaşmaya çalışırken engellendiğini düşünmesi, olaylar karşısında haksızlığa uğradığını düşünmesi gibi birçok sebep ergenlerde öfke patlamalarına sebep olabilir” bilgisini verdi.

AİLELERE ÖNERİLER

Önemli olanın gencin bu öfkeyle nasıl baş edebildiği olduğunu belirten Ceylan, açıklamasında, “Eğer öfke anında sesler çok yükseliyor, çocuğunuz kendisine veya bir başkasına zarar verebilecek eylemlerde bulunuyorsa bunlar öfkesini iyi yönetememesinden kaynaklanabilir. Ebeveynler olarak sizlerin öfkenizi nasıl yönettiğiniz çok önemli. Sizin öfkelendiğinizde verdiğiniz tepkilerle çocuğunuzun öfkelendiğinde nasıl davrandığı birbirine çok benzer olacaktır. Çocuğunuzu öfkelendiren durumları takip edin. Çocuğunuz ne sıklıkla, nerelerde ve kimlere daha çok öfkeleniyor tespit edin. Bu öfkenin altında yatan olumsuz düşünceleri fark etmesi konusunda çocuğunuza destek olun.

Öfkelenen çocuğunuza kızarak onu bastırmaya çalışmak çocuğunuzun öfkesinin dinmesine yardımcı olmayacağı gibi öfkesini kontrol etmesine de yardımcı olmayacaktır. Çocuğunuzun ne hissettiğini anlamaya çalışın. Çocuğunuzun öfkelendiğinde verdiği olumsuz tepkiler yerine koyabileceği alternatif davranışları konuşun. Kişiyi öfkelendiren ortamdan uzaklaşmak, yürüyüş yapmak, müzik dinlemek, nefes egzersizi yapmak çocuğunuzun öfkesini kontrol etmesinde yararlı olabilecek davranışlardır. Çocuğunuzun evde veya okulda öfkelendiği zaman kendini güvende hissedeceği bir yer belirlemesini sağlayın. Öfke anında sakinleşmesi için bu yere gidip sakinleşene kadar orada beklemesini önerebilirsiniz” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here