Rapor parası hakkında her şey

0
57

Türk-İş İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Nedim Veske, rapor parası yani iş görmezlik ödeneğinin herhangi bir iş yerinde Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı 4A (SSK) ya  da 4B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olarak çalışan vatandaşlar tarafından son zamanlarda sık sık sorgulanan konulardan biri olduğunu söyledi.

Veske, açıklamasında “Rapor parası nedir? Nereden alınır? Ayın kaçında yatırılır? Hangi Bankalardan alınabilir?” sorularına açıklık getirdi.

Halk arasındaki adı rapor parası olan iş görmezlik ödeneğinin, Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı olarak çalışan vatandaşlar tarafından oldukça merak edildiğini söyleyen Veske, açıklamasında “Rapor parası nereden alınır? Hangi şartlarda rapor parasına hak kazanılır?” sorularına yanıt verdi.

RAPOR PARASI NEDİR?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan 4A (SSK) ya da 4B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı çalışan vatandaşların, hastalanması, meslek hastalığına yakalanması, kadın işçiler için analık durumu ya da iş kazası geçirmesi durumunda, çalışamadıkları günlerin  ücretlerinin maaşlarından kesildiğini söyleyen Veske, “Bu durumda maddi açıdan mağdur olmamaları için de iş görmezlik ödeneği yani rapor parası alabilirler” dedi.

RAPOR PARASI NEREDEN ALINIR?

Öncelikle sigortalı çalışan ve sağlık nedenlerinden dolayı çalışamaz durumda olan işçinin bu durumu kanıtlayacak bir rapor alması gerektiğini belirten Veske, “Rapor alan kişinin, aldığı bu raporu 5 iş günü içinde iş yerine vermesi gerekiyor. İşveren ise raporu e-Rapor sistemine girer. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri raporu inceler ve onay verdikleri takdirde PTT’ye ödeme talimatı verir. İşçiye giden bildirim sonrası rapor parasını PTT şubelerinden alabilir. PTT’ye gönderilen rapor parası ödemesi, ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde alınmazsa ödeme SGK’ya iade edilir ve emanet hesaplarına aktarılır. Parası ödemesi, ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde alınmazsa ödeme SGK’ya iade edilir ve emanet hesaplarına aktarılır” bilgisini verdi.

RAPOR PARASI AYIN KAÇINDA YATAR?

İş Görmezlik Ödeneği için gerekli olan rapor sahibi olan çalışanın, işlemlerin başlaması için aldığı raporu öncelikle çalıştığı kuruma olabildiğince çabuk bir şekilde iletmesi gerektiğini söyleyen Veske, “Rapor ne kadar çabuk iletilirse işlemler o kadar çabuk başlar. İşverenin kendisine verilen bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekiyor. Rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından inceleniyor ve çalışanların ödemeleri en geç 15 gün içerisinde PTT’ye gönderiliyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu sitemine tanımlanmış bir banka hesabı varsa ödemeler direk olarak banka hesabınıza da gönderiliyor. PTT’ye gönderilen iş göremezlik ödemenizi ödeme tarihinden itibaren 2 ay içerisinde almamanız halinde ödeme SGK’ya iade ediliyor ve emanet hesaplarına aktarılıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine tanımlanacak banka hesapları; Ziraat Bankası, Halk Bank, Vakıf Bank, Akbank, Burgan Bank, Fiba Banka, Şeker Bank, T. Ekonomi Bankası ve Garanti Bankası.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here