Şampiyon Yasemin mehterle karşılandı

0
5482

Balıkesir’in ve Türkiye’nin adını dünyaya duyuran, minderde kadınlarda tarih yazıp ay-yıldızlı bayrağımızı ilk kez zirveye taşıyan ‘Dünya Kadınlar Güreş Şampiyonu’ Yasemin Adar, baba ocağında evinin kapılarını HABERCİ’ye açtı.

“GÜLLEDE GÜÇSÜZ KALMAMAM İÇİN HOCAM EŞİNE GÜREŞ ÇALIŞTIR DEDİ”

Ayağının tozu ile ilk röportajını HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e veren Yasemin Adar, erkek arkadaşı Erdem Yiğit’in habersiz yaptığı evlilik sürpriziyle ilgili soru üzerine babası Naim Adar’ın yanında sıkıntılı anlar yaşadı. Adar, gülle sporu yaparken güreş ile nasıl tanıştığını, dünya şampiyonası finalindeki Belaruslu rakibi Vasilisa Marzaliuk’u 2017 Avrupa Şampiyonası’nın ardından ikinci kez nasıl yendiğini ve evlilik ile ilgili düşüncelerini anlattı.

– Lise yıllarında atletizm ve gülle ile uğraşırken güreşe ilginiz nasıl başladı ?

Balıkesir Gençlik Merkezi’nde benim gülle hocam Remziye Kurt’tu. Remziye hocamın öğretmen olarak Bingöl’e tayini çıktı beni de Güreş Antrenörü olan eşi Kemal Kurt’a emanet etti ve ‘Güreş yapsın, gülle için gücünden, kuvvetinden düşmesin. Bu sayede gülle de ileride iyi şeyler yapar’ dedi.

Remziye Hocam Bingöl’e gidince bende güllecilikten minder güreşine geçtim. Kemal Kurt hocam ve Aslan Seyhanlı hocam ile birlikte güreşe başladım. Bir taraftan liseye gidip geliyordum bir taraftan da her gün idman yapıyordum. Benim mahalleden arkadaşım vardı Emine Işıklar ile birlikte çalışıyorduk. Kızlar olarak takım kurmaya çalıştık ve kurduk da ama takım olarak başarı sağlayamadık. Üniversite hayatımda da Balıkesir’de çalıştım ve Milli Takım’a seçilince de kamplara gidip gelmeye başladım.

– 2016’da Kadınlar Büyüklerde Avrupa’da ilk altın madalyayı kazandınız. Letonya Riga’daki şampiyonaya giderken hedef şampiyonluk muydu?

Evet hedefim Avrupa Şampiyonluğuydu. Ben daha önce hep yarı finallerde kaybetmiştim, yarı finali alamama korkum vardı. Bizde yarı finali kazandığın zaman finaldesin, yenilsen bile 2.sin. Yarı finali kaybedince 3.’lük 5.’lik maçına çıkıyorsun o maçlarda çok sıkıntılı maç. 2016 Avrupa Şampiyonası finalinde Rus sporcu Alena Starodubtseva’yı 7-0 yenerek ilk kez kürsüye 1. olarak çıktım. 2017’de 2. kez  Avrupa Şampiyon’u olurken, Dünya Şampiyonası’nda da yendiğim Belaruslu rakibim  Vasilisa Marzaliuk’a şampiyonanın ilk müsabakasında 7 -2’lik skorla ilk yenilgiyi yaşatmıştım. 2016 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finali kazanınca, korkumu yenmiştim ve ‘Ben burada şampiyon da olurum artık’ diyerek mindere çıktım ve 7-0 ile ilk zafer geldi.

– Avrupa Şampiyon’u olunca neler yaşadınız, ne hissettiniz ?

Ben ilk başta hiçbir şey anlamamıştım, nasıl bir şey  başardığımın farkında değildim. Normal bir hayat süreceğimi düşünüyordum ama baktım ki öyle değilmiş. Çok gurur verici bir olay. Herkes tanıyor ‘İşte sen o kız değil misin ?’ ,  ‘Avrupa Şampiyonusun seni izledik televizyonda gördük’ diyorlardı. Çok guru verici bir olay, çok sevinçli bir olaydı benim için. Çok sevindim, çok mutlu olmuştum. Ama şimdiki mutluluğum daha fazla tarif edemem.

İKİNCİ ALTIN FARKLA GELDİ

– İkinci Avrupa Şampiyonluğu nasıl geldi?

2017’de Sırbistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda finalde 23 yaş altında Avrupa Şampiyonluğu bulunan Macaristanlı Zsanett Nemeth ile karşılaştık. O güreşte skor 10-0 öne geçince Teknik Üstünlükler 2. Avrupa Şampiyonluğunu kazandım.

EN HEYECANLISI DÜNYA ŞAMPİYONASIYDI

– Dünya Şampiyonluğu ile tarih yazdınız, bu başarıyı nasıl elde ettiniz?

Ben bu Dünya Şampiyonası’na çok inanarak gitmiştim. Milli Takım ile Avrupa Şampiyonası’na göre çok daha disiplinli, programlı hazırlandık. Yeme, içme, uyuma saatlerinden tutun da tüm kamp boyunca yaptığımız hazırlıkları çok iyi yaptık. Bir de rakiplerimizi çok iyi analiz ettik. Hangi ülkeden hangi sporcu geliyorsa hangi oyunu yapıyor, hocalarımızla beraber defalarca izledik. Rus sporcu sağdan dalıyordu, sağdan dalınca sen bunun müdafaasını yapacaksın,  partner arkadaşlarımızla beraber bunun önlemlerini idmanlarda tekrar tekrar aldık. Sürekli bunu çalıştık, analiz ederek ve inanarak başardık.

– Finalde Belarus’lu rakibi bekliyor muydunuz?

Evet tahmin etmiştim ben. Bu yıl Avrupa’da Şampiyonası’nda da  ilk maçtaki rakibim yine Belaruslu  Vasilisa Marzaliuk’tu. Ben Dünya Şampiyonası finalinde de Vasilisa Marzaliuk’u yine yeneceğimi düşündüm. Maça başladığımızda rakibim yüksek güreşiyordu, eğik güreşmiyordu. Avantaj boy, daha eğik güreştiğiniz zaman rakip size rahat dalamıyor, dalamadığı zaman da puan alamıyordu. Onun yüksek olması gerekiyordu. Teknik ve taktiksel olarak rakibim de bana karşı çok iyi hazırlanmış. Maçta 2-0 önde iken 4-2 geriye düştüm. O anda ya maç gidecek ya benim olacak dedim. O anda hamle yapıp yenmem gerektiğini düşündüm. Hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Son 30 saniyeye 4-2 geride girdim. Vasilisa Marzaliuk bana boncuk atmaya çalıştı ben de beline sarılarak kontra atak yaptım ve yambaç oyunu ile 2 puan alarak son anda skoru 4-4’e getirdim ve çok büyük avantaj sağladım. Maç 4-4 bile bitse son puan avantajı bendeydi. Rakibin itirazı da red edilince 1 puan daha aldım ve 5-4 kazandım.

TEK TAŞ TAMAM AMA BABAM DAMADI TANIMIYOR

– Gelelim zaferden sonra gelen sürpriz teklife, babanız, ablanız televizyonları başında şok oldu. Siz dünya önünde yapılan evlilik telifi karşısında neler yaşadınız?

Çok güzel bir konu. Ben de hiç beklemiyordum, bana da sürpriz oldu. Babamın zaten bu konudan hiç haberi yoktu. Kimsenin haberi yoktu. Ben de hiç beklemiyordum. Benim için çifte mutluluk oldu. Çok iyi bir jest yaptığını düşünüyorum, her bayan böyle bir evlilik teklifi almak ister diye düşünüyorum. Son söz tabii ki de babamın. Şöyle bir şey de var ben 2020 olimpiyatlarına kadar da evlenmeyi düşünmüyorum. 2020’ye kadar eminim bekler.

– Babanız, televizyonda size yapılan teklifi görünce ‘Kız elden gidiyor’ diyerek büyük şok yaşadı, siz de yüzüğü taktınız nasıl olacak ?

Babam haklı, damadı tanımıyor, gelecek tanışacaklar. Babam haklı, damat adayını tanıması lazım.

– 2020 Olimpiyatları’nda hedef yine altın, size göre daha zor mu olacak olimpiyatlar  ?

Olimpiyatlarda rakiplerim yine aynı olacak, Dünya Şampiyonası’na katılan en iyi 16 sporcu olacağız. Dünya Şampiyonası’na göre biraz daha zor olacak. Bir birine denk güçte ve rakiplerini çok iyi tanıyan güreşçilerle Olimpiyat’ta madalya mücadelesine çıkacağız. Finali kazanan yine son saniyelerde kazanır diye düşünüyorum.

TEKLİF GELİRSE BALIKESİR’E GELİRİM

– Edirne Trakya Birlik adına güreşiyorsunuz, başka kulübe geçecek misiniz? Teklif gelirse Balıkesir’e gelir misiniz?

Yok başka kulübe geçmedim. Yine Edirne Trakya Birlik adına güreşiyorum. Balıkesir’den uygun ve güzel bir teklif gelirse neden gelmeyeyim?  Enkaspor ile sadece konuştuk. Bir anlaşmam söz konusu değil. Balıkesir’den teklif gelirse kendi memleketim adına güreşmem, Balıkesir’in adını duyurmak daha iyi olur.

– Gençlere ve bayan sporculara neler tavsiye edersiniz ?

Gençler ve bayanlar mutlaka spor yapmalı. Bu güreş de olabilir başka bir branş da olabilir. Ama bayanların üstesinden gelemeyeceği hiçbir güç, kuvvet yok. İstedikleri her şeyi en iyi şekilde yapabileceklerine inanıyorum. Yeter ki inansınlar ve çalışsınlar. Mahmut ACARÖZ

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here