Sabır ya da transfer

0
223

Akhisar’da, tam bir deplasman takımı edasında oynayan ve ummadığı kadar gol pozisyonu bulan Balıkesirspor, birkaç basit hatanın sonrasında 2-0 yenilirken, bir yerde yine tecrübesizliğinin kurbanı oldu.

Doksan dakikaya baktığımız zaman, ortaya konulan mücadele tatmin ediciydi. Gol olan pozisyonları çıkarıp, maçın kalan bölümünü izleteceğiniz kişilerin büyük çoğunluğunu Akhisarspor’un sahadan 2-0 galip ayrıldığına inandırmak zor olurdu.

Ama gerçek bu…

Sonuç odaklı bir spor yapıyorsunuz. Boksta olduğu gibi nakavt yapamasanız bile puanla kazanma şansınız olmuyor. İyi oynadınız, rakipten çok daha fazla gol pozisyonuna girdiniz veya topa daha çok sahip oldunuz diye galip ilan edilmiyorsunuz.

Kural belli; Oyun kurallarını ihlal etmeden, üç kale direği arasında topun tamamını kale çizgisinden geçireceksiniz ve bunu rakibinizden daha fazla sayıda yapacaksınız.

Özetle; Kazanmak için gol atacaksınız…

Birilerinin ülke futbolunun başına bela ettiği 4-2-3-1 oyun sistemi ile bunu nasıl başaracaksınız? Onu da anlamış değilim. Kaleciyle birlikte 7 savunmacıyla sahaya çıkacaksınız. Dört oyuncu ile hücum organizasyonlarını yapacaksınız. Bu arada hem göze hoş gelen futbol oynayıp, hem de gol atacaksınız.

Bunun hiç de mümkün olmadığını yıllardır görüyoruz ama vazgeçemiyoruz.

Çok mu sevdik ne?

Bu sorunu çözmek için BENCE’nin alanı yetmez. O nedenle, kısa yoldan Akhisarspor karşısındaki Balıkesirspor’a dönelim.

Maç oynanırken ve sonrasında sosyal medyada eleştiri oklarının hedefinde olan Francis Ezeh, bence sahanın en iyisiydi. Diyeceksiniz ki “Gol atamadı. Milan Lukac’ı Milli yaptı” o zaman siz çıkıp da gol ataydınız.

Balıkesirspor’un Francis Ezeh ile bulduğu pozisyonları çıkarın, geriye gol pozisyonu kalmaz…

Umut bağladığımız, Francis Ezeh’in futbol anlamında referans kabul edilen Transfermarkt’a göre futbol geçmişi yok. 23 yaşındaki oyuncunun Balıkesirspor’dan öncesini bilen varsa anlatsın. Ben de öğreneyim.

Nijeryalı oyuncu gibi yere göğe sığdıramadığımız stoperimiz Abraham Nwankwo’nun da aynı verilere göre futbol geçmişi yok. Adam, Balıkesirspor’da filiz lisansla futbol oynamaya başlayalı daha bir yıl olmadı.

Geçmişleri Balıkesirspor altyapısı ile sınırlı olan Kağan Kayalı, Serdar Güncü ve Celal Emir Dede’yi de eklersek, sahaya sürdüğünüz 11’in 5’i futbol kariyerinin henüz ‘F’ harfinde.

Ağabeylik yapıp, daha fazla sorumluluk almalarını beklediğimiz Foxi Kethevoama ve Antonio Mrsic’in performansı beklenenden çok uzak kaldı. İlk hafta Giresunspor maçında parlayan Mahatma Otoo, geçen sezon ki görüntüsüne çabuk döndü.

Atilla Özmen, yaptığı kurtarışlarla farkı daha büyümesini önlerken, Batuhan İşçiler ve Berat Aydoğdu da istikrarlı oyunlarını Akhisar’da sürdürdü.

Elin oğlu 5 oyuncu değişikliği yaparken, 90 dakikada 50 defa kulübeye bakarak çözüm arayan Mesut Dilsöz’ün can simidi olarak gördüğü Anıl Taşdemir, ilk maçında ortaya koyduğu mücadele biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu gösterdi.

Geçen hafta yenilen golün faturası, ilk iki haftanın parlayanlarından Oltion Bilalli’ye kesilmiş olmalı ki son dakikalarda oyuna dahil olabilirdi. Ben olsam, Tuzla’daki gibi başlar, Emre Şahin’in yerine Antonio Mrsic’i dahil ederdim ama ben değilim.

Gelinen noktada ya sabretmeye devam edeceğiz ya da transfer tahtası açılacak.

Açılırsa ne olacak? O da ayrı bir muamma…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here