“Sağlığımız en değerli hazinemiz”

0
82

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, HABERCİ’ye yaptığı açıklamada ruh sağlığını, bireyin kendisi ve çevresi ile sürekli bir uyum içinde olması olarak tanımladı.

Sağlıklı aile, sağlıklı toplumların oluşması için önce bireyin ruh sağlığının  yerinde olması gerektiğinin altını çizen Ceylan, Ülkede ve dünyada tüm toplumları etkileyen böylesi önemli bir konu için farkındalık yaratmak adına her yıl 10 Ekim’de ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün kutlandığını hatırlattı.

“RUH SAĞLIĞIMIZA DA YATIRIM YAPMAMIZ GEREKİR”

1992 yılında Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun önerisi ile Ekim ayının 10. gününün Dünya Ruh Sağlığı günü olarak kabul edildiğini belirten Ceylan, bu gün ile toplumda ruh sağlığı ve rahatsızlıkları ile ilgili farkındalık ve bilinç yaratma amacının güdüldüğünü ifade etti. Konuşmasında, “Beden sağlığımıza yaptığımız gibi ruh sağlığımıza da yatırım yapmamız gerekir” ifadelerine yer veren Ceylan, Türkiye’de, insanların ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilgili yeterince bilinçli ve farkındalık düzeylerinin yüksek olduğunu söylemenin çok güç olduğunu söyledi.

Ruh kavramının oldukça geniş kapsamlı ve göreceli bir kavram olduğunu dile getiren Ceylan, bunun yanında damgalama ve önyargılar gibi çeşitli nedenlerin de  bulunduğunu aktardı.

“Sağlığımız bizim en değerli hazinemiz, tıpkı beden sağlığımız için geçerli olduğu gibi ruh sağlığımız için de yatırım yapmamız gerekmektedir” sözleri ile konuşmasını sürdüren Ceylan, ruh sağlığı için yapılabilecek en büyük yatırımın, öncelikle konu ile ilgili doğru insan ve kaynaklardan en güncel, geçerli ve bilimsel bilgilere ulaşmak olduğunun altını çizdi.

İnsanın, duygu, düşünce ve davranışları ile ilişkili her şeyin ruh sağlığı ve hastalıkları ile ilişkili olduğunu kaydeden Ceylan, “Sağlıklı düşünebilmek, sağlıklı bir duygusal yaşam ve farkındalık, dolu dolu huzurlu ve mutlu bir yaşam için olmazsa olmaz unsurlardır” diye konuştu.

“RUH SAĞLIĞINA YAPILAN YATIRIMA PAHA BİÇİLEMEZ”

Ruh sağlığına yapılabilecek yatırımın paha biçilemez değerde olduğunu ifade eden Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan, “Ruh sağlığı olmaksızın beden sağlığının anlamsız olduğu bir gerçektir” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here