Sağlık-Sen üyeleri: Alkışa doyduk, icraat bekliyoruz

0
74

Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen üyeleri Devlet Hastanesi bahçesinde yaptığı açıklamayla 2 Ağustos Pazartesi günü başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesi taleplerini açıkladı. Sağlık-Sen Şube Başkanı Nihat Erzi, “Pandemi sürecinde can kurtarmak için can verdi resmen sağlık çalışanları. Cephenin en önünde var güçleriyle mücadele ettiler. Vakit, son iki yıldır hemen herkesin hakları ödenmez dediği sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti. Sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu icraat bekliyor. 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17 zam istiyoruz. 600 lira seyyanen zam, emeklilerde olduğu gibi bayram ikramiyesi istiyoruz” dedi.

Sağlık-Sen üyeleri Devlet Hastanesi bahçesinde yaptıkları basın açıklamasında, 2 Ağustos Pazartesi günü başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri öncesi hükümetten bekledikleri zam oranlarını açıkladı. Memur-Sen Balıkesir Şube Başkanı Ahmet Gür ve sendika üyelerinin katıldığı açıklamada konuşan Sağlık-Sen Şube Başkanı Nihat Erzi, sağlık çalışanlarının artık artış değil, hakkını istediğini söyledi.

Erzi, “Bedel ödeyenlerin, can kurtarmak için can verenlerin, gecesini gündüzüne katanların, yıllardan beri mali, özlük ve sosyal hakları noktasında hep görmezden gelinen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gözü kulağı çok daha yüksek bir şekilde bu masada olacak. Pandemi sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir.

“KURUMLARI AYAKTA TUTAN BİNALAR DEĞİL, FEDAKAR ÇALIŞANLARDIR”

Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Kurumlara, sistemlere vatandaşa hizmet noktasında can veren fedakar çalışanlardır. O halde bu çalışanların sorunlarının tez elden çözülmesi gerekir. Haklı talep ve beklentilerinin acilen karşılanması gerekir. Öbür türlü fedakarlığın, adanmışlığın, kahramanlığın bir yere kadar olduğu unutulmamalıdır.

Son pandemi sürecinde yaşananları 84 milyon vatandaşımız an be an takip etti, hala da devam ediyor. Can kurtarmak için can verdi resmen sağlık çalışanları. Cephenin en önünde var güçleriyle mücadele ettiler. Hemşiresinden doktoruna, 112 görevlisinden teknikerine tüm sağlık çalışanları üzerlerine düşeni hakkıyla yaptı, yapmaya da devam ediyor. O halde vakit, son iki yıldır hemen herkesin hakları ödenmez dediği sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti. Artık sorunlarını kökten çözme vakti. Toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vakti” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANI MEMNUN OLURSA HASTALARDA MEMNUN OLUR”

Çalışan memnunsa, huzur ve refah endişesi taşımıyorsa, ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa verilen hizmetin çok daha sağlıklı olacağını kaydeden Nihat Erzi, “Böyle olursa hastalar da memnun olur. Pazartesi günü başlayacak Toplu Sözleşme görüşmelerini bir fırsat olarak görüyoruz. Ülke olarak kritik bir eşikten geçiyoruz. Bunu biz görüyoruz, hükümet de her fırsatta söylüyor. O halde bu geçişi, sağ salim tamamlamak lazım. Bunun da yolu sorunları hasır altı etmemek, yarınlara bırakmamaktır.

Sağlık çalışanları artık takdire, teşekküre, alkışa doydu. İcraat bekliyorlar, sorunlarına çözüm istiyorlar, haklı talep ve beklentilerinin karşılanmasını istiyorlar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunmuş olduğumuz tekliflerimizde bunları tek tek ortaya koyduk. Teklif paketimiz 81 maddeden oluşuyor. 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17 zam istiyoruz. 2022’de yüzde 3, 2023’de yüzde 3 refah payı ve 600 lira seyyanen zam istiyoruz. Sağlık çalışanlarına emeklilerde olduğu gibi bayram ikramiyesi verilmeli. Üç ayda bir 134 lira olarak ödenen Toplu Sözleşme ikramiyesi 2022’de 450 lira, 2023’te 540 lira olarak ödenmeli. 3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçirilmeli. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek ödemeleri en az yüzde 40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı. Nöbet ücretleri en az yüzde 50 oranında arttırılmalı. 4/b süresiz sözleşmeli personeller ile vekil ebe/hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli. Üç yılını dolduranlar kadroya alınmalı” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here