Ağrıları dindirmek için savaşıyor

0
451

ÖZEL HABER – Balıkesir Devlet Hastanesi’nde Yoğun Bakımlardan Sorumlu Fizyoterapist olarak görev yapan Özden Certel, kas, iskelet, sinir veya kalp damar sistemlerindeki fiziksel ve fonksiyonel bozukluk olan hastalara şifa dağıtıyor.

Fizyoterapist Certel, “Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastalarımızın ağrılarını azaltıp, fonksiyonel kapasite ve günlük yaşam aktivitelerini arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

Balıkesir Devlet Hastanesi’nde görev yapan Fizyoterapist Özden Certel, yaptıkları çalışmaları HABERCİ’ye anlattı. Yoğun Bakımlarda yatan hastaların ağrılarının azaltılması için fizik tedavi desteği verdiklerine dikkat çeken Certel, “Kas-iskelet, sinir veya kalp damar sistemlerindeki fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsayan bir uzmanlık dalı olan fizik tedavi ve rehabilitasyonda amacımız hastanın ağrılarının azaltılması, fonksiyonel kapasite ve günlük yaşam aktivitelerinin arttırılması” dedi.

YAŞAM SEVİNCİNİ VE KALİTESİNİ AZALTAN HASTALIK: LİPÖDEM

Lipödem olarak adlandırılan ağrılı yağlanma sendromu; adipoz doku bozukluğu, yağ dokunun patolojik birikimi ve dağılımı ile karakterize bacaklarda ve bazen kollarda ilerleyici genişlemelere yol açan ağrılı bir durum oluştuğunu belirten Fizyoterapist Özden Certel, “Hastalarda Binici Pantolonu görünümlü anormal, simetrik şişlik oluşuyor. X-linked dominat geçişli olan bu durum kadın hastalığı olarak bilinse de literatürde erkek hastalarda yer almıştır. Lenfödem veya obezite ile karıştırılabilen bu kronik durum, hasta sayısının fazla olmasına karşın farkındalığın az olması sebebiyle tanı ve doğru tedavi alamamaktadır.

Kilo ver-az yemek ye-yürü önerileri burada yetersiz kalmaktadır. Lipödemli hasta diyet, kalori kısıtlaması, egzersiz veya bariatrik cerrahilere dirençlidir. Kilo verdikçe; etkilenmeyen bölge incelir, etkilenen bölgede değişiklik olmaz. Çirkin görünüm, ağrı, etek, dar pantolon giyememek, çizme kullanamamak, rahat spor yapamamak yaşam sevincini ve kalitesini azaltır. Dolayısı ile şalvar veya pantolon altına gizlenen bir durum ortaya çıkmaktadır. Bu süreç hastada  psikolojik stres, anksiyete, depresyon ve sosyal izolasyona varan sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Lipödem ilerlediğinde lenfödem de tabloya ekleniyor” dedi.

“CİLTTE ZEDELENME OLUYOR”

Lipödem vakalarında ciltte zedelenmenin çok kolay olduğunu kaydeden Certel, “Hastalığın birinci evresinde; düzenli, pürüzsüz kalınlaşma olur. İkinci evresinde ise deri yüzeyinde düzensiz kabarıklıklar beliriyor. Üçüncü evresinde; şekil bozukluğu ile yağ kabarıklıkları, deri katlantıları oluşur. Dördüncü evresinde ise; lipolenfödem tablosu gelişiyor. Fonksiyonların yerine getirilememesi ile özbakım azalıyor ve cilt elastikiyeti azaldıkça yaralanma riski artıyor” diye konuştu.

“HASTA EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ”

Lipödemin erken tanı ve tedavisinin önemli olduğunu belirten Certel, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Vücut kütlesi ve yükün artmasıyla birlikte hipertansiyon, diyabet, kalp yetmezliği, eklem sorunları, anksiyete, depresyon ve yeme bozuklukları gibi pek çok fiziksel, metabolik ve psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Tedavide öncelikli hedef semptomların azalması, ilerleyişin yavaşlatılması, beraberinde gelişebilecek hastalıkların önlenmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması. Cerrahi tedavi uygulanacaksa başarısı için sonrasında manuel lenf drenaj ve bası giysilerinin giyilmesi önemli. Lipödem, tedavi programına eksiksiz uyulduğu zaman başarılı sonuçlar veren bir hastalık. Hasta eğitimi son derece önemli.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here