Balıkesir Tabip Odası: Pandemi, akıl sağlığımızı bozdu

0
437

Balıkesir Tabip Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de yaşayan beş kişiden üçünün akıl sağlığının pandemi döneminde bozulduğu iddia edildi. Bu verinin, Ipsos Araştırma Şirketi’nin Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için global çapta yaptığı araştırmada ortaya çıktığının ifade edildiği açıklamada, “Araştırmaya göre Türkiye, pandemide vatandaşlarının akıl ve ruh sağlığı en çok bozulan ülke” denildi.

“AÇIK ARA ÖNDEYİZ”

Türkiye’de katılımcıların yüzde 61’inin pandemi döneminde akıl ve ruh sağlığımı kaybettim dediğinin ifade edildiği açıklamada, “Global ortalamada bunu söyleyenlerin oranı yüzde 45. Yani Türkiye listede açık ara ile birinci. Türkiye’yi bozulan akıl sağlığında Şili ve Macaristan takip etti. Türkiye, 30 ülkeyi kapsayan araştırmada “2021 başından beri akıl ve ruh sağlığınız nasıl?” sorusunda da en fazla “daha kötü” denilen ülke. Araştırmada katılımcılara pandeminin ne zaman sona ereceğine dair beklentileri de soruldu.

Türkiye’de yüzde 44, 12 aydan önce koronavirüs öncesine dönülmeyeceğini belirtirken, yüzde 5 “asla eski günlere dönemeyeceğiz” dedi. 30 ülkenin yer aldığı araştırmada ortalamada yüzde 59, 1 yıl içinde pandemi öncesindeki hayatına dönebileceğini düşünüyor. Korona öncesi normal hayatımıza ne zaman dönebileceğimize dair tahminler tüm dünyada farklılık gösteriyor. Ortalamada 5 kişiden 3’ü, pandeminin bir yıl içinde kontrol altına alınabileceğini düşünüyor. Hindistan, Çin ve Suudi Arabistan’da yaşayanlar çok daha iyimser. En kötümserler ise Japonlar. 5 Japon’dan 4’ü pandeminin 1 yıldan önce kontrol altına alınamayacağını belirtiyor” ifadeleri yer aldı. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here