Balıkesir Tabip Odası: Sosyal ve ekonomik yardımlar mutlaka sağlanmalı

0
419

Balıkesir Tabip Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Çok test, etkin filyasyon, hızlı aşılama pandeminin kontrol altına alınmasının olmazsa olmazıdır” denildi.

Balıkesir Tabip Odası, pandemiye bütüncül bakan, ekonomik-sosyal dayanışmayı önceleyen, toplumun ve sağlık örgütlerinin katılımını sağlayan yeni bir süreç için gerekli uygulamaların şimdiden başlatılmasını istedi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Türkiye’nin, salgınla mücadeleye ayrılan payı milli gelire oranla yüzde 1,1 ile en düşük ülkeler arasında. Tam kapanmadan ziyade sokağa çıkma yasağını andıran, çalışanların işlerine kapalı ortamlarda devam ettiği bu süreçte gerekli sosyal ve ekonomik yardımlar mutlaka sağlanmalıdır. 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar alınan önlemler tam kapanma olmayıp, kısmi olduğundan, alınan sonuçlarda da kısmi düşüşler vardır. Ancak test sayılarının giderek azalması bizleri kaygılandırmaktadır. Ne yazık ki; vatandaşlarımızın Türkiye’nin dört bir yanına kontrolsüz dağılımı ile daha hızlı bulaşan Hint varyantının ülke çapında artacağı çok büyük olasılıktır. Sağlık çalışanlarının motivasyonu pandemi sürecinin en alt noktasındadır. Vatandaşlarımızın da yap-boz ve pandemi ile hiç ilişkisi olmayan günlük kararlar nedeni ile oldukça umutsuz ve kararsız olduğu görülmektedir. Salgın ile mücadeleye bilimsel veriler ışığında ve bilimsel yaklaşımla yeni dinamizm kazandırılması şarttır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here