Balıkesir Tabip Odası’ndan uyarı: Maske, mesafe ve hijyen kuralları yeniden uygulanmalı  

0
108

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Covid-19 vakalarının artışına dikkat çekti. Uçan, “Sağlık Bakanlığını gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Covid-19 vaka sayıları günlük 32 binden fazla. Aşılama çalışmalarına hız verilmekle birlikte maske-mesafe ve hijyen kuralları yeniden uygulanmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığının pandemiyi yok saydığını ileri süren Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Yeniden kapanma ve benzeri durumlar olmayacak’ açıklamasının da bilimsel verilere dayanmadığını söyledi.

“VAKA SAYILARI ARTIYOR”

Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Sağlık Bakanlığınca 4-10 Temmuz’da haftalık vaka sayısı 117 bin 95, 11-17 Temmuz’da ise 226 bin 532 olarak açıklandı. Bu günlük 32 binden fazla vaka sayısı demektir. Ne yazık ki; Sağlık Bakanlığının pandemiyi yok saymasının sonuçlarını yaşıyoruz. Maske-Fiziksel Mesafe-Hijyen kuralları özellikle kapalı alanlar ve ulaşım araçlarında olmak üzere tekrar uygulanmalıdır.

“KAPANMA OLMAYACAK AÇIKLAMASI BİLİMSEL VERİLERE DAYANMIYOR”

Ülkemizde aşılama oranları da çok düşük. Üçüncü doz aşı oranı yüzde 35’ler civarında. Aşılama oranlarını arttıracak önlemler alınmalıdır. Yaşadığımız pandemi deneyiminde Sağlık Bakanı sadece tweet atarak ve dileklerde bulunarak pandeminin önlenemeyeceğini öğrenmesi gerekirdi. Oysa Sağlık Bakanımız halen vaka sayısı artışının şu an günlük 40 katına kadar çıktığını, hastane yükünün ise üç kat kadar arttığını, yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını belirterek; yeniden kapatma ve benzeri durumların olmayacağını söylemektedir.

Bu söylem hiçbir bilimsel veriye dayanmamakta, değişik neden ve kaygılarla söylenmektedir. Başta kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü yurttaşlar olmak üzere durma noktasına gelen aşılanma çocukları da kapsayacak şekilde başlatılmalı, kapalı ortamlarda maskeye geri dönülmeli, testler artırılmalı, veriler test sayılarıyla birlikte günlük paylaşılmalıdır. Şiddeti bir türlü önleyemeyen, pandemiyi kendi akışına bırakan Sağlık Bakanlığını ivedi olarak görevini yapmaya, halk sağlığını korumaya davet ediyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here