Balıkesir zirvede

0
197

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, Balıkesir’in organ bağışında 2022 yılında Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi bağış sıralamasında bin 49 bağışla ilk sırada yer aldığını, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin de 830 bağışa birinci sırada olduğunu açıkladı. Keskin, “Balıkesir, beyin ölümü donör çıkarımında da il olarak ikinci sırada” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle yaptığı açıklamayla Balıkesir’in 2022 yılında hem organ bağışında hem de beyin ölümü donör çıkarımında da bölgede zirvede yer aldığını söyledi.

Balıkesir’in organ bağışında 2022 yılında Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi bağış sıralamasında bin 49 bağışla birinci sırada yer aldığını, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin de 830 bağışa ilk sırada olduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, organ ve doku naklinin insan hayatını kurtardığına dikkat çekti.

“ORGAN VE DOKU NAKLİNİN ÖNEMİ GİDEREK ARTIYOR”

İl Sağlık Müdürü Keskin, “Organ ve doku nakli, insan hayatını kurtarmayı hedefleyen tıbbi bir tedavi yöntemidir. Hatta birçok hastalığın başka bir tedavisi yoktur ve insan yaşamının kurtarılması organ nakli yapılmasına bağlıdır. Ülkemizde tıp alanında yaşanan hızlı gelişmelerle, yaşama ümidi kalmayan hastaların organ ve doku nakilleriyle iyileşme imkanı bulması ve artık birçok organ ve doku naklinin tıbben mümkün olması, organ ve doku naklinin önemini giderek arttırmaktadır.

“ORGAN NAKLİNİN UYGUNLUĞU DİN ADAMLARI TARAFINDAN DA KABUL EDİLİYOR”

Organ ve doku nakli tüm dünyada kabul görmüş bir tedavi yöntemidir ve günümüzde nakillerin çok olumlu sonuçları mevcuttur. Bununla beraber organ yetmezliği sorunu, tüm dünyada artmakta, kendisine organ nakledilmesini bekleyen birçok insan, hastanelerde uygun organ beklerken yaşamını yitirmektedirler. Organ naklinin etik açıdan uygunluğu artık hem din adamları hem hukukçular hem de hekimler tarafından oybirliği ile kabul görmektedir.

“AMACIMIZ BEYİN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞMİŞ KİŞİLERDEN ORGAN NAKLİ YAPMAK”

Bizleri organ ve doku bağışı konusunda bu denli üzerinde durmaya iten neden beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ bağışı gerçekleştirebilme çabasıdır. Çünkü ülkemizde hala canlıdan canlıya organ nakline daha çok başvurulmaktadır. Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, canlıdan nakilleri azaltarak, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden organ ve doku naklinin yapılabilmesini sağlamaktır” dedi.

“HALKIMIZ DUYARLI OLMALI”

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü olarak yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hasta için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet etiklerini belirten Keskin, “Organ nakli konusunda büyük gelişmelere neden olan en önemli aşamalardan biri kuşkusuz organ bağışıdır. Organ bağışı; kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. Bu hususta tüm dünyayı etkisi altına almış olan pandemi koşullarına rağmen maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilmesi şartıyla mümkün olan eğitim, stant, organ bağışı ve halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Organ Nakil Koordinatörlerimiz tarafından gerek kurulan stantlarla gerekse yapılan eğitimlerle organ bağışı hakkında bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması hedeflenmektedir. İlimiz genelinde bulunan tüm hastanelerde Organ Bağış Birimleri bulunmakta olup organ bağışı yapmak isteyen tüm vatandaşlarımız bu hastanelere ayrıca İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerine giderek organ bağışında bulunabilir. Daha önceki yıllarda İlimiz Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi kadavra donör çıkarımında, Balıkesir Devlet Hastanemiz de Organ Bağışında kurum bazında defaten Türkiye birincisi olmuştur.

2022 yılı an itibariyle ilimiz bağlı bulunduğumuz Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi Organ Bağışı Sıralamasında hem il, hem kurum olarak öncü il olmaktadır. Yine ilimiz bağlı bulunduğumuz Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi Beyin Ölümü ve Donör Çıkarımı sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here