“Gıda fiyatları yükseliyor, açlık riski büyüyor”

0
117

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Balıkesir İl Başkanı ve Genel Sağlık-İş Sendikası Balıkesir İl Temsilcisi Dr. Hüseyin Gündoğdu, yaptığı açıklamada en fazla tüketilen 64 gıda ürününün fiyatı temmuzda bir önceki aya göre yüzde 6 oranında artış kaydettiğine dikkat çekti. Gündoğdu, gıdada Temmuz ayı itibariyle yıllık fiyat artışının yüzde 175,9’a yükselirken, yılın ilk yedi aylık dönemindeki toplam artışın ise 85,3’e çıktığını belirterek, “Dar ve sabit gelirlilerin gıdaya erişim her geçen gün daha da zorlaşıyor, açlık riski büyüyor” dedi.

“GELİRİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ GIDAYA GİDİYOR”

Yaz ayı olmasına rağmen temmuz ayında da gıda fiyatlarındaki yükseliş tüm hızıyla devam ettiğini söyleyen Gündoğdu, “Temmuzda bir önceki aya göre yüzde 6 oranında artış yaşanan gıda fiyatları yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 85,3 son bir yıllık dönemde de yüzde 175,9 oranında yükseldi. Geçen yıl 100 liraya alınabilen aynı ürünlerden oluşmuş bir gıda sepeti için bu yıl temmuz ayında 275,9 lira ödendi” diye konuştu. Vatandaşların gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda kaldığını anlatan Gündoğdu, “Enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun tahmin edilmesi amaçlanıyor” dedi.

“AÇLIK RİSKİ ARTIYOR”

Yanlış ekonomik ve tarımsal politikaların gıda fiyatlarında yol açtığı artışın, ülkede açlık riskini giderek büyüttüğünü söyleyen Gündoğdu, “Gıdaya erişimi zorlaştıran fiyat artışları vatandaşları yetersiz ve sağlıksız beslenmeye zorluyor. Uzmanlar bu durumu, özellikle genç nesil açısından gelecekte önemli sağlık sorunlarına yol açma riski taşıdığını belirtiyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here