Hekimler, yaşanabilir ücret istiyor

0
297

Balıkesir Tabip Odası üyeleri, Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yaptıkları basın açıklamasında emekliliğe yansıyacak yaşanabilir ücret istedi.

Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda yapılan açıklamada konuşan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Tabip Odaları olarak hekim maaşlarında 7200 ek gösterge ve yükseltilmiş özel hizmet tazminatı oranı istediklerini söyledi.

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İYİ Parti İl Başkanı Özlem Ural’ın da destek verdiği açıklamada konuşan Uçan, “Tabip Odaları olarak emeğimizin görünmesini, hakkımızın ödenmesini istiyor, ek ödeme değil tek ödeme istiyoruz. Toplum sağlığına yönelik politikaların başarısı sağlık emekçilerinin sağlığının, özlük ve ekonomik haklarının geliştirilmesiyle gerçekleşebilir. Hekimlik yapabilmek; çalışma koşullarının yeterliğine, hukuki-insancıl çalışma sürelerine, mesleki bağımsızlığa, bilimsel desteğe, şiddetten uzak bir ortama bağlıdır.

“ALKIŞTAN ÖTEYE GİDİLMEDİ”

Ancak çalışma koşulları ve sağlık sistemi bozukluklarının yanı sıra hekimler için giderek büyüyen bir sorun daha var geçinememek. Sağlıkta dönüşüm nedeniyle iş yükü artan hekim ve tüm sağlık çalışanları, Mart 2020’den itibaren COVID-19 salgınında daha da artmış bir iş yükü ile karşı karşıya kalmıştır. Daha fazla hastalanmış, daha fazla ölmüş, özveriyle, tüm deneyim ve bilimselliklerini ortaya koyarak; aile sağlığı merkezleri, aciller, pandemi poliklinik/klinik/yoğun bakımlarında, filyasyonda ve aşılamada var gücüyle çalışmaya devam etmiştir. Hakkınız ödenmez denmiş ve gerçekten ödenmemiş, emeklerinin karşılığında alkıştan öteye gidilmemiştir. Adaletsiz ve çoğunlukla ödenmeyen ek ödeme yalanları ile süreç geçiştirilmiştir. Ek ödeme adaletsizliği çalışma barışını bozmaktan başka bir işe yaramadığı gibi, ödemeler ne düzgün dağıtılabilmiş, ne de adil olmuştur. Ek ödeme adı altında verilen, geleceğimize hiçbir yansıması olmayan ücretlendirme modeli emek sömürüsünden başka bir şey değildir” dedi.
Son dönemde çarşıda, pazarda, mutfakta artan bir enflasyon varken, her gün yeni zam haberleri ile hayat pahalılığı halkın gündemini işgal etmişken her yerden geçinemiyoruz sesleri yükseldiğini belirten Uçan, sözlerine şöyle devam etti:

“Elbette hekimler ve sağlık emekçileri de bu yoksullaşmadan etkilenmekte, insanca yaşayacak ücreti alamamaktadır. Temmuz 2021 Türk-İş araştırmasının sonucuna göre aylık gelirde yoksulluk sınırı 9 bin 500 liradır. 2021 Temmuz ayı enflasyonu yüzde 18,95 olmasına rağmen bu yıl kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ücretlerinde verilen zam oranı yüzde 8,45 düzeyinde kalmıştır.

Bağımsız araştırmacılar ve tüketici derneklerinin alternatif enflasyon hesaplarına göre, halkın hissettiği gerçek enflasyon yüzde 45’tir. Sabit ek ödeme hariç; mesleğe yeni başlayan pratisyen hekim maaşı yaklaşık 4 bin 900 lira; 30 yıllık uzman hekim maaşı 5 bin 800 liradır. Hekim emekli maaşında 2018’de yapılan değişiklikle kısmi bir iyileştirme yapılmış olsa da, emekli olup çalışılırsa bu ödeme kesilmektedir. Üstelik bu düzenlemeye Bağkur ve SSK emeklisi hekimler dahil edilmemiş, yeni bir eşitsizlik ve hak kaybı yaratılmıştır. Emekli hekimlerin yüzde 30’nu oluşturan Bağkur ve SSK emeklisi hekimlerin aylığı 2 bin 300-4 bin lira arasında olup, ücretler maalesef açlık sınırının da altında kalmıştır. Hekimlerin maaş ve emekli aylığına etki edecek 7200 Ek Göstergenin uygulanması ve Özel Hizmet Tazminat oranlarının yükseltilmesiyle maaşlarda en az yüzde 150 oranında artış talep ediyoruz.

Tüm sağlık çalışanları maaşında da 3600 ek gösterge uygulanması talebimizi tekrarlıyoruz. İçinde bulunduğumuz Kasım Ayı boyunca ‘Emek Bizim Söz Bizim’ diyerek başlattığımız eylem sürecinde hekim maaşlarının yeterli düzeye yükseltilmesi amacıyla taleplerimizi bir kez daha duyurmak için buradayız.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here