“Hemşirelik mesleğine ve onuruna sahip çıkıyoruz”

0
104

Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası (SES) Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada her yıl 12- 18 Mayıs tarihlerinde “Hemşirelik Haftası” ve 12 Mayıs tarihinde ise Hemşirelik Günü’nün kutlandığı hatırlatıldı.

Hemşirelik mesleğinin, tarihsel bir geçmişi olan, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen önemli bir meslek olduğunun ifade edildiği açıklamada şu hususlar dile getirildi:

“Hemşirelik mesleğinin varoluşu milattan önce beşinci yüzyıla kadar dayanır. 19. ve 20. yüzyılın başlarında ise hemşirelik, tıpkı doktorluğun bir erkek mesleği kabul edildiği gibi, kadın mesleği olarak kabul edilmeye başlanmıştır. 20.yüzyılın sonlarında artan işyeri eşitliği beklentileriyle birlikte hemşirelik, resmi olarak cinsiyetten bağımsız bir meslek haline gelmesine rağmen cinsiyet temelli ayrımcılık sona ermemiştir.  Her yıl 12- 18 Mayıs tarihleri arası hemşirelik haftası olarak ve 12 Mayıs ise Hemşirelik günü olarak kutlanmaktadır. Sağlık ekibinin en önemli parçası olan hemşireler sadece bu tarihler arasında hatırlanmak istemiyor, sorunlarının çözülmesini talep ediyor. Ağır ve uzun çalışma süreleri, son iki yıldır Covid-19 pandemisinin üzerlerindeki ağır yükü ve büyük etkileri, hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez oluğunu açığa çıkarmıştır. Hemşireler; yoruldular, tükendiler, hatta bu süreçte yaşamlarını yitirdiler.”

Hemşirelerin talepleri var

Açıklamada Hemşirelerin talepleri şöyle sıralandı: “Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin. Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin, Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin, Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin, Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin.  Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here