Hipertansiyona dikkat!

0
292

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Serkan Kadir Keskin, 17 Mayıs Hipertansiyon Günü’nde yaptığı açıklamada vatandaşları yüksek tansiyona karşı uyardı. Keskin, “Hipertansiyon, kan basıncının normal seviyesinin üstünde seyrettiği bir hastalık. Çoğu kişide hiçbir belirti olmayabilir, yüksek kan basıncı kalp beyin, böbrek gibi önemli organların damarlarında hasara yol açabilir” dedi.

“KALP DAMAR HASTALIKLARI İÇİN ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ”

17 Mayıs Hipertansiyon Günü’nde açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, vatandaşları yüksek tansiyona karşı bilinçli olmaya çağırdı.

Keskin, “Yüksek tansiyon hastalığı ya da diğer adıyla hipertansiyon, kan basıncının normal seviyesinin üstünde seyrettiği bir hastalıktır. Toplumda sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olup, kalp damar hastalıkları açısından önemli bir risk faktörüdür. Yüksek kan basıncı kişide baş ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı, burun kanaması gibi semptomlar verebilir. Çoğu kişide ise hiçbir belirti olmayabilir. Yüksek kan basıncı kalp beyin, böbrek gibi önemli organların damarlarında hasara yol açabilir.

Hipertansiyon vakalarının büyük çoğunluğunda tek bir neden belirlenemez. Birden fazla faktör hipertansiyona sebep olabilir. Bu faktörler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara, alkol, stres, fazla tuz kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlanmadır. Az sayıda vakada altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Bu durum sekonder hipertansiyon olarak adlandırılır. Genellikle böbrek hastalıkları, hormonsal bozukluklar, kan damarlarının anomalileri bunlardan sorumludur. Gebelikle ilişkili hipertansiyon da görülebilir. Ayrıca kişinin kullandığı ilaçlar, gıda takviyelerinin hipertansiyona sebep olabileceği unutulmamalıdır” dedi.

“TÜTÜN VE ALKOL KULLANIMINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Solunumda güçlük çekme, göğüste baskı yada ağrı hissi, dudakta, yüzde, tırnaklarda morarma, bilinç bulanıklığı, uyanmada zorlanma, sürekli uyku hali olması halinde kişilerin acil bir şekilde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini bildiren İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin şöyle devam etti:

“Kardiyovasküler riski arttıran yüksek kolesterol ve yüksek kan şekeri gibi faktörler belirli aralıklarla kontrol edilmeli. Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmesi, sağlıklı beslenme, ev içinde yapılan hafif ve düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi  yüksek kan basıncının kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa  hekim kontrolünde ilaç başlanabilir. Yüksek kan basıncı kontrol altına alınmazsa  kalp krizi, kalp yetmezliği, damarlarda anevrizma oluşumu, inme, böbrek yetmezliği, körlük ve bilinç bozukluklarına neden olabilir. Şişmanlık, yüksek kolesterol değerleri, şeker hastalığı ile birlikte ise kalp krizi, inme riski artar. Kan basıncınızı belirli aralıklarla Aile Hekimliğinde kontrol ettirebilirsiniz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here