“İki eczaneden biri iflas noktasına geldi”

0
174

Balıkesir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüş, ilaç fiyatlarındaki kademeli kârlılık nedeniyle, ilaç fiyatları arttıkça kâr oranlarının azaldığını söyledi. Gümüş, “13 yıldır ilaç fiyatlarındaki güncellemelerin sonucu olarak, 2009 yılında en düşük kârlı ilaçların tüm ilaçlar içindeki oranı yüzde10 iken, günümüzde yüzde 40’ları geçti. Eczanelerin geliri 13 yıldır sürekli azalmakta ancak kira, personel maaşları, sigorta ve Bağ-Kur primleri, elektrik, iletişim gibi giderlerimiz sürekli artıyor. Artık bu durum sürdürülemez hale geldi ve her 2 eczaneden 1’i iflas noktasında” dedi.

“ECZACILAR HEP UNUTULDU”

Balıkesir Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Gümüş, sürekli kâr oranları düşen eczaların dayanacak güçlerinin kalmadığını açıkladı.

Başkan Gümüş, “Yıllardır birçok meslek grubu ve sektörde iyileştirmeler yapılırken eczacılar hep unutulmuştur.

Oysa biz eczacılar günden güne kötüleşen ekonomik şartlarımıza rağmen, halkımıza en önde ve en yaygın sağlık hizmetini sunmaya, halkımızın en yakın sağlık danışmanı olmaya devam etmekteyiz.

Pandemi nedeni ile başlamış olan kronik hastalığı olan kişilerin doktora gitmeden eczanelerden reçetesiz ilaç temini uygulaması, pandemi bittiği halde 1 Temmuz 2022 tarihine kadar uzatılmıştır.

“HASTALAR HASTANELERDEN RANDEVU ALAMIYOR”

Bunun sebebinin hastaneler ile aile sağlığı merkezlerindeki yoğunluk ve vatandaşlarımızın ilaçlarını reçete ettirebilmek için dahi randevu alamaması olduğunu düşünüyoruz.

Bu noktada da yine ülke genelinde 28 bin 700 eczanemiz en önde ve kesintisiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Nasıl ki maskeyi hiçbir bedel almadan halkımıza dağıtımını yaptıysak, bu hizmeti de karşılıksız yapmaktayız. 2 yılı aşkın süredir bu uygulama ile halkımız sağlık hizmeti alırken devletimiz de tasarruf etmektedir. Tekrar ve en güçlü sesimiz ile söylüyoruz; bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. İlaç Fiyat Kararnamesi çok acil güncellenmelidir” dedi. Cengiz GÜNER 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here